Ogólnokrajowy protest pracowników medycznych w Austrii

Opublikowano: 11.11.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1602

Austriaccy pracownicy służby zdrowia i opieki przeprowadzili wczoraj protest ostrzegawczy w całym kraju. Ich postulaty były proste: zatrudnić więcej ludzi, lepiej ich wynagradzać.

W całej Austrii protestowali ludzie zatrudnieni w szeroko rozumianej opiece: od pracowników socjalnych po opiekunki i opiekunów z domów dla osób starszych. Od pracy odeszły również pielęgniarki i inni pracownicy ochrony zdrowia. Protest był krótki, bo ostrzegawczy, i symboliczny: pracownicy przerwali pracę na krótki czas, począwszy od 12.05. Jak tłumaczy koordynujący akcję komitet Ofensywa Zdrowie (Offensive Gesundheit), dla ochrony zdrowia i opieki też już jest „pięć po dwunastej”, katastrofa systemu wisi na włosku: pracownic i pracowników jest za mało, wynagrodzenia nie rosną, rząd nie reaguje na apele o reformę systemu kształcenia medyków.

Ofensywa Zdrowie to wspólna inicjatywa związków zawodowych pracowników medycznych i opieki, a także izby lekarskiej. Oprócz ostrzegawczego protestu w miejscach pracy Ofensywa zorganizowała również demonstrację w Wiedniu, na którą przybyło kilka tysięcy pracowników, przede wszystkim pielęgniarek i opiekunek. Akcję wspierały też inne związki zawodowe, jak Younion, której przedstawiciel podczas demonstracji mówił, że pracownicy opieki są tak przepracowani, że muszą zacząć uważać na własne zdrowie. Z kolei wiceprzewodniczący wiedeńskiej izby lekarskiej Gerald Gingold zauważył, że odchodzenie pielęgniarek z pracy z powodu wypalenia i przepracowania urosło w ostatnich latach do rangi poważnego problemu.

Przeprowadzone przez związki zawodowe badania ankietowe wśród pracowników opieki i służby zdrowia wykazały, że co drugi austriacki pracownik tego sektora rozważa zmianę zajęcia. Głównym powodem jest przeładowanie obowiązkami. Pielęgniarek, sanitariuszy i opiekunów jest za mało, notorycznie poleca im się pracę w nadgodzinach, a także oczekuje, że będą gotowi przychodzić do szpitala czy domu opieki na wezwanie, bez stałego czy wcześniej ustalonego grafiku zajęć.

Wśród protestujących widoczne były transparenty Komunistycznej Partii Austrii: wśród jej członków są też pracownice i pracownicy opieki, a organizacja udzieliła pełnego poparcia demonstrującym. Podobnie Socjaldemokratyczna Partia Austrii poparła demonstracje i w wydanym oświadczeniu skrytykowała prawicowy rząd. Liderka partii Pamela Rendi-Wagner w jednym z publicznych komentarzy zauważyła, że rok 2019 został ogłoszony przez kanclerza z Austriackiej Partii Ludowej rokiem opieki, a jednak kluczowe postulaty pracowników tego sektora zostały zignorowane. Po stronie pracowników nieoczekiwanie stanęli również liberałowie z młodej partii Neos, zapewne mając nadzieję zdobyć polityczne punkty.

Z kolei przedstawiciele Partii Ludowej, nadal głównej siły koalicji rządzącej, trapionej ostatnio skandalami korupcyjnymi, udali, że nie dostrzegają ogólnokrajowej skali protestu i starali się przekonać, że winna problemów służby zdrowia jest… Partia Socjaldemokratyczna, bo to ona rządzi w Wiedniu i odpowiada za tamtejszą opiekę medyczną. Prawica zarzuciła też związkom zawodowym działanie na polityczne zlecenie.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.