Oficjalnie uznano 23 kolejne gatunki zwierząt za wymarłe

Amerykańska agencja US Fish and Wildlife Service usunęła 23 gatunki z listy chronionych. Ale to nie jest dobra wiadomość. Gatunki usunięte z listy nie rozmnażają się i nie rozwijają się – po prostu już nie istnieją. Niektórzy eksperci uważają, że wiele z nich zostało przedwcześnie uznane za wymarłe.

Gatunki, które rzekomo wyginęły, obejmują między innymi dzięcioła białodziobego (Campephilus Principalis), wcześniej uważanego za największego dzięcioła w Stanach Zjednoczonych, osiągającego wysokość 51 centymetrów.

Na liście znajduje się również hawajska Hawajka czarnolica (Melamprosops phaeosoma) – ten maleńki ptak, niegdyś zamieszkujący wyspę Maui, został odkryty dopiero w 1973 roku, ale pod koniec lat 90. na wolności pozostały tylko trzy osobniki. Po tym, jak jedyny samiec zmarł w 2004 roku, dwóch samic nigdy więcej nie widziano.

Każdy z tych 23 gatunków oznacza nieodwracalną utratę dziedzictwa przyrodniczego i globalnej różnorodności biologicznej. Jednak zdarzają się opinie, że niektóre gatunki, w szczególności wspomniany dzięcioł białodzioby, mogły zostać przedwcześnie usunięte z listy. Nie brakuje opinii, że ogłoszenie wymarcia tego ptaka jest przedwczesne, bo obecnie nie ma wystarczających dowodów na to, że ów dzięcioł wyginął.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl