Ofiary w Kijowie zabito ze strzelb myśliwskich

Opublikowano: 24.01.2014 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 642

W Kijowie zginęło już co najmniej 5 osób, a jednostka specjalna ukraińskiej milicji, Berkut, przekracza kolejną granicę. Złapany manifestant został na mrozie rozebrany do naga, upokorzony, a funkcjonariusze fotografowali się z nim jak ze zdobyczą wojenną. Gdyby nie nagranie które publikujemy chyba nikt by nie uwierzył że można coś takiego zrobić człowiekowi. Złapany demonstrant przed zaprowadzeniem do milicyjnego autokaru, stał się obiektem poniżających “zabaw” funkcjonariuszy. Film z tego wydarzenia krąży po Internecie, a podzielił się nim również Christopher Miller z “Kyiv Post”. Dziennikarz ostrzega przed scenami, które możemy zobaczyć. Funkcjonariusze Berkutu nie kryją jednak swojego zadowolenia, a dla lepszego “efektu” robionych przez nich zdjęć dają rozebranemu mężczyźnie do ręki narzędzie do skuwania lodu. Na koniec milicjant kopną mężczyznę w krocze. Jak poinformowała rzecznik MSW Ukrainy ws. katowania demonstranta wszczęto wewnętrzne dochodzenie. Według ustaleń dziennikarzy, rozebraną osobą jest – Mychajło Hawryliuk z partii Ludowa Samoobrona.

Ponad 250 funkcjonariuszy ucierpiało podczas zamieszek w Kijowi, z których ponad 100 trafiło do szpitala w niedzielę, gdy zaktywizowały się walki między protestującymi a milicją. Według danych MSW, u poszkodowanych zdiagnozowano urazy głowy, złamania, poparzenia, rany cięte i zatrucie nieustalonymi substancjami. Jednocześnie o pomoc medyczną podczas zamieszek zwróciło się około 160 uczestników akcji protestacyjnej. Z nich z różnymi urazami do szpitala trafiły 72 osoby.

Protestujący w mieście Równo na zachodzie Ukrainy zdarli się wczoraj do siedziby rówieńskiej obwodowej administracji państwowej. W budynku znalazło się około 400 osób, które udały się tam po „wiecu ludowym”. Pracowników służb porządkowych nie było w budynku. Wczoraj radykałowie zajęli również lwowską obwodową administrację państwową. Premier Mikołaj Azarow nazwał wydarzenia próbą zamachu stanu. „Przeciwko nam działa nie opozycja, tylko bojownicy. Należy to rozróżniać” – powiedział premier.

Władze Ukrainy nie mają związku ze śmiercią ludzi podczas starć w centrum Kijowa – oświadczył premier Mikołaj Azarow. „Głęboko ubolewamy z powodu tej tragedii – cytuje Azarowa biuro prasowe rządzącej na Ukrainie Partii Regionów. Jak powiedział premier, władza ma do czynienia z podstępnymi i brutalnymi prowokacjami ze strony tych, dla których „życie człowieka jest jedynie kartą przetargową dla osiągnięcia ich celów: antykonstytucyjnego przejęcia władzy”. Azarow poinformował także, że nawet w tych warunkach władza ogranicza użycie siły wyłącznie do powstrzymywania agresji i za swój najważniejszy cel uważa uregulowanie sytuacji pokojowymi środkami.

Według wstępnych danych, w zamieszkach w Kijowie dwie osoby zostały zabite z gładkolufowych strzelb myśliwskich załadowanych nabojami domowej roboty – oznajmił dzisiaj premier Ukrainy Mikołaj Azarow. Dodał on, że podobnej broni na wyposażeniu ukraińskich służb porządkowych nie ma. Azarow zaproponował powołanie dwustronnej komisji, która zajmie się wszechstronnym śledztwem w tej sprawie. Premier nie wykluczył podania się do dymisji, jeśli zagłosuje za tym parlament.

Zachowania manifestantów w Kijowie „nie popiera większość obywateli” Ukrainy – oświadczył premier Mikołaj Azarow podczas spotkania z sekretarzem generalnym Rady Europy Thorbjørnem Jaglandem w Davos, gdzie odbywa się Międzynarodowe Forum Ekonomiczne. Azarow podziękował partnerowi za „wyważoną ocenę sytuacji w Kijowie”. „Rozumiem niepokój europejskich polityków – powiedział. – Proszę mi wierzyć, jako premier nie mniej się tym przejmuję. Jesteśmy przygotowani do podjęcia wszystkich decyzji, aby rozwiązać tę sytuację na zasadzie kompromisu” – podkreślił premier.

W nocy z czwartku na piątek wokół zajętych wczoraj przez opozycjonistów siedzib administracji obwodowych w ukraińskich miastach Równe, Lwów i Chmielnicki protestujący wybudowali barykady z worków ze śniegiem i opon – podają miejscowe media. Według słów manifestantów, tym sposobem chcą zabezpieczyć się przed prawdopodobnymi atakami pracowników służb porządkowych. Tymczasem w Kijowie aktywiści rozszerzają EuroMajdan i również budują barykady. Milicja na razie nie interweniuje. Według niektórych danych, dzisiaj rano rozmowy między liderami opozycji i prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem nadal trwają, aczkolwiek większość protestujących opowiada się przeciwko nim.

Autorstwo: Samuel Pereira (akapit 1), Głos Rosji (2-7)
Źródła: Niezależna.pl, Głos Rosji
Kompilacja 7 wiadomości na potrzebę “Wolnych Mediów”


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. LocoWeedSmoker 24.01.2014 09:42

    polska policja nie jest lepsza… oni potrafią zgnoić człowieka przy zwykłym marszu, już widzę jak psia wełna by się poczuła gdyby były takie starcia jak tutaj… sądzę że odczuli byśmy to o wiele bardziej + ta ustawa która pozwala aby policja z krajów unii i nie tylko, będąc w polsce miała takie prawa jak polska policja a nawet i większe Gdyż kiedy polska policja potrzebuje nakazu na wejście do np. mieszkania , w tym samym momencie gdyby była to np. policja niemiecka i mieli by podejrzenia bądź obawy do tego samego mieszkania mogą wejść bez nakazu czyli mają większe prawa niż policja polska ! Śmieszne? raczej nie … poza tym jeżeli np w czasie manifestacji policja dalej przykład niemiecka która była by w owym czasie na takiej manifestacji i gdyby mieli podejrzenie ( nie ważne jakie ) mogą zatrzymać kogokolwiek bez podania przyczyny ,przy czym mogą przetrzymywać przez nieokreślony czas osobę nie podając nikomu przyczyny zatrzymania ( nawet policji polskie ) Taką ustawę przepchnął nasz rząd parę dni temu ! fajnie ??????? PAŃSTWO KOLONIALNE a nie POLSKA

  2. MilleniumWinter 24.01.2014 16:59

    (Komentarz usunięty – świadome przemycanie słów wulgarnych w sposób omijający filtr wulgaryzmów. Przeczytaj punkt 5e regulaminu, albo punkt 2 skróconych zasad, gdyż grozi ci blokada konta. Zastanów się czy warto. Admin)

  3. che 25.01.2014 13:31

    Strzelby myśliwskie mają zazwyczaj kaliber 12 mm ale krótki zasięg, co daje duże szanse zlokalizowania strzelca. Kaliber 12,7 mm mają karabiny snajperskie jak Barrett M82. Amunicja też była nietypowa ale to może świadczyć o zacieraniu śladów tych zabójstw.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.