OFE nieobowiązkowe!

Opublikowano: 05.09.2013 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 876

Każdy członek OFE będzie miał trzy miesiące na podjęcie decyzji, czy chce w nim pozostać, czy wybrać gwarantowaną emeryturę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kto nie dokona wyboru, automatycznie przejdzie do ZUS (czas będzie liczony od momentu wejścia w życie ustawy, co przypuszczalnie nastąpi w przyszłym roku).

Wyborcza.biz pisze, że ważnym elementem reformy systemu emerytalnego będzie umorzenie obligacji skarbowych posiadanych przez Fundusze i przeniesienie ich do ZUS. Oznacza to również, że OFE nie będą mogły kupować obligacji, w tym tych gwarantowanych przez Skarb Państwa (ma to sprawić, że środki przyszłych emerytów będą inwestowane w realną gospodarkę, a nie w dług państwa). Ten manewr obniży dług publiczny o 121 mld zł. Część obligacyjna będzie przekazana do ZUS po wycenie według stanu na koniec ub. roku. W opinii premiera cała operacja „tak naprawdę jest zamianą tych obligacji, które dziś są w dyspozycji OFE, na wierzytelność przyszłą, i to gwarantowaną przez państwo na poziomie ustawowym”. Fundusze emerytalne będą za to mogły w dalszym ciągu inwestować w akcje, które stanowią blisko połowę ich aktywów.

Najważniejszą zmianą jest jednak danie wszystkim Polakom możliwości wyboru co do tego, gdzie znajdą się ich przyszłe składki. Lider Platformy ogłosił, że każdy będzie miał trzy miesiące na jego dokonanie, przy czym brak decyzji będzie oznaczał, że automatycznie wyjdziemy z OFE. „Dane z ostatnich 13 lat pokazują, że emerytura ZUS-owska wcale nie jest niższa od tej wypłacanej z OFE” – powiedział premier podczas konferencji.

„System OFE jest systemem budowanym w części na rosnącym długu publicznym i okazałby się systemem bardzo kosztownym, zwiększającym dług publiczny” – powiedział Tusk. Jednocześnie podkreślił, że rząd nie ma zakusów na nacjonalizację funduszy emerytalnych.

Premier zapowiedział także obniżkę opłaty od składki, o połowę, oraz zmniejszenie (nie wiadomo jeszcze, jak daleko idące) opłaty pobieranej przez OFE za zarządzanie środkami. Wiadomo już także, że świadczenia będzie wypłacał ZUS. Tworzenie nowych instytucji uznane zostało za zbyt drogie, tak samo jak tworzenie bezpiecznych funduszy w ramach OFE.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. Luk 05.09.2013 13:49

    Nasza giełda jest przewartościowana z powodu OFE. Spora ilość kredytów hipotecznych jest mocno zagrożona z powodu np bezrobocia jak i programów typu “rodzina na swoim”. Nadchodzący krach znacznie pogorszy i tak nieciekawą sytuację.
    I teraz moje pytanie do bardziej doświadczonych i obeznanych ludzi na WM. Co wybrać?
    Akcje które w najbliższym czasie polecą na łeb na szyję faktycznie wyzerują stan naszego konta emerytalnego z OFE.
    Pewne bankructwo ZUSu spowoduje brak możliwości pobierania emerytury od państwa.
    Tak więc co wybrać?
    Czy istnieje szansa że po zapaści finansowej będzie można wyprocesować się o kasę należną nam się na starość która została rozkradziona przez Państwo i ZUS?
    OFE powiedzą że straciły nasze pieniądze z powodu ryzyka na giełdzie i za nic nie są odpowiedzialne.

  2. gonzo111 05.09.2013 14:37

    Wybór jest taki….

    między dżumą a cholerą.

    A prawda jest taka, że jest to potężny skok na kasę w celu poprawienia słupków księgowości – obniżenia długu.
    Nikt się nami nie przejmuje.

    Pytanie?
    1.Czy znajdą się chętni na dalsze finansowanie długu Polski? Skoro OFE nie kupi teraz obligacji to kto kupi?

  3. Rozbi 05.09.2013 15:53

    Jeszcze jakby można było wybrać między 100% odkładaniem w OFE a 100% odkładaniem w ZUS – to wtedy bym zrozumiał – a tak to głupota i coś na zasadzie “jak byłem mały matka pozwalała mi zdecydować czy mam wziąć kąpiel przed czy po kolacji – w rezultacie miałem iluzję wolnego wyboru a tak naprawdę nie miałem nic do gadania”

    Ja biore kąpiel po kolacji i zostaje przy OFE – mój bank wydaje mi się pewniejszą instytucją niż ZUS.

  4. czlowiek 05.09.2013 18:21

    A ja na złość panu premierowi wybiorę sobie jakieś ofe, tak czy siak pieniędzy nie zobaczę…

  5. Delite 06.09.2013 01:41

    Cyrk. Donek wygaduje jakies farmazony, średnio zrozumiałe dla przeciętnego Kowalskiego. No bo jak tu powiedzieć, że robię was w ***. I tak wielkie nic nie dostaniecie.

  6. ka10r24 08.09.2013 13:22

    A ZUS to co ma nas dalej rabować jakim prawem maja oni ściągać haracze, to jest mafia.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.