Odzież, którą nosisz może być rakotwórcza

Opublikowano: 06.07.2017 | Kategorie: Gospodarka, Publicystyka, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 762

We wrześniu 2016 roku American Airlines zakupiły nowe mundury dla ponad 70 000 pracowników. Około 100 pilotów i 3000 pracowników obsługi lotniczej, skarżyli się na choroby, jakie zaobserwowali po noszeniu mundurów: wysypka, swędzenie, obrzęk oka i złe samopoczucie.

W rzeczywistości, przeciętny ubiór nie tylko może być wykonany z potencjalnie alergicznych materiałów (takich jak lateks, lycra lub spandex), ale także może być zanieczyszczony różnymi substancjami chemicznymi stosowanymi podczas procesu produkcji.

Przemysł odzieżowy jest w rzeczywistości jednym z najbardziej zanieczyszczających środowisko branż na świecie, a wyroby włókiennicze, które wytwarzają, mogą zawierać drażniące substancje chemiczne, powodując choroby.

JAKIEGO RODZAJU CHEMIKALIA ZNAJDUJĄ SIĘ W UBRANIACH?

W zależności od miejsca, w którym zostały wyprodukowane, mogą zawierać wiele substancji chemicznych. Wśród nich są barwniki azo-aniliny, które mogą powodować reakcje skórne łagodne i ciężkie.

Jeśli jesteś wrażliwy, barwniki mogą wywołać czerwienienie, swędzenie, suchość skóry, szczególnie tam, gdzie tkanina pociera skórę, na przykład: w talii, na szyi, pod pachami, na udach.

Żywice formaldehydowe stosowane w odzieży są czynnikiem rakotwórczym. Etyloksylan nonylofenolu jest toksycznym surfaktantem powodującym zaburzenia endokrynologiczne.

Marci Zaroff, Goop przedstawił niektóre popularne substancje chemiczne, które można znaleźć w odzieży:

– Glyfosat – najbardziej wykorzystywana chemia rolnicza, jest herbicydem stosowanym nie tylko do uprawy bawełny. Związany jest z rakiem i znajduje się w wielu tkaninach.

– Bielony chlor – stosowany do wybielania i usuwania plam, może powodować astmy i problemy z oddychaniem. Stosuje się w przemyśle włóknistym i bawełnianym.

– Formaldehyd – jest rakotwórczy. Używany powszechnie w bawełnie i w innych naturalnych tkaninach, w tym w farbach i w nadrukach.

– VOC – rozpuszczalniki używane do drukowania i innych celów. Są powszechne w tekstyliach gotowych, zwłaszcza tych z nadrukami. VOC mogą powodować emisję gazów stwarzając zagrożenia takie jak: uszkodzenia rozwojowe i problemy reprodukcyjne, problemy z wątrobą, a w niektórych przypadkach raka, zwłaszcza dla pracowników fabryk.

– PFC – stosowany powszechnie w mundurach i w odzieży zewnętrznej. Tworzą tkaniny odporne na wybarwienie i wodoodporne. Są rakotwórcze, gromadzą się w organizmie i są toksyczne dla środowiska.

– Bromowane środki zmniejszające palność – używane do zabezpieczenia ubrań przed spaleniem (choć jest to wątpliwe), można znaleźć w odzieży dla dzieci. Te substancje chemiczne wywołują neurotoksyczne zaburzenia endokrynologiczne, które mogą powodować raka.

– Amonia – stosowana w celu zapewnienia odporności na kurczliwość, znajduje się w tkaninach naturalnych. Może być wchłaniana do płuc i powodować pieczenie w oczach, nosie lub gardle.

– Metale ciężkie – w tym ołów, kadm, chrom i inne, mogą być używane do garbowania i farbowania skóry. Są wysoko toksyczne i można je znaleźć w gotowych tekstyliach, zwłaszcza tych, które są barwione lub drukowane.

– Ftalany – stosowane w farbach drukarskich i innych procesach, są znanymi zaburzeniami endokrynologicznymi.

CHEMIKALIA SĄ W DUŻEJ CZĘŚCI NIEUREGULOWANE

Zaroff powiedział Goopowi: “Wielkość i ilość toksycznych chemikaliów w przemyśle mody i przemyśle tekstylnym jest niekontrolowana. Choć niektóre substancje rakotwórcze są regulowane (na przykład formaldehyd, związany z rakiem) to większość marek nadal jest produkowana za granicą…”

Jest to problem zarówno dla ludzi, którzy noszą odzież, jak i dla środowiska.

W krajach rozwijających się zazwyczaj mają tendencję używania środków do farbowania tkanin, gdzie przepisy nie są restrykcyjne, a koszty pracy niskie.

Nie oczyszczone lub minimalnie oczyszczane ścieki z fabryk są zazwyczaj odprowadzane do pobliskich rzek, skąd rozprzestrzeniają się na morza i oceany.

Szacuje się, że 40% chemikaliów włókienniczych odprowadzana jest przez Chiny.

Według Ecowatch, Indonezja walczy również z chemicznym odpadem przemysłu odzieżowego. Rzeka Citarum jest obecnie jedną z najbardziej zanieczyszczonych rzek na świecie, dzięki zgromadzeniu setek fabryk włókienniczych wzdłuż jej linii brzegowych.

Projektant odzieży Eileen Fisher nazywał przemysł odzieżowy: „drugą co do wielkości zanieczyszczającym świat branżą… za ropą”.

JAK CHRONIĆ SIĘ PRZED TOKSYCZNĄ ODZIEŻĄ?

Kampania „Troszcz Się o To Co Nosisz ” ma na celu edukowanie konsumentów, dlaczego i jak kupić odzież, która wspiera rolnictwo ekologiczne.

Jeśli chodzi o „dlaczego”, rozważ te fakty:

– do wytwarzania jednej pary dżinsów trzeba użyć 1900 litrów wody;

– rośliny bawełniane wykorzystują 24 procent wszystkich środków owadobójczych i 11 procent wszystkich pestycydów na całym świecie;

– 25 procent chemikaliów wytwarzanych na świecie stosowana jest w tekstyliach.

Poszukiwanie odzieży z bawełny organicznej jest dobrym początkiem znalezienia bezpiecznej, nietoksycznej odzieży (dla Ciebie i dla środowiska).

Możesz także szukać marek, które zobowiązały się do redukcji chemicznej z certyfikatami GOTS lub etykietą OEKO-TEX Standard 100, która wskazuje, że zostało zbadane przez niezależne laboratorium i okazało się wolne od szkodliwych poziomów dla ponad 100 substancji, w tym dla:

– barwników azowych;

– ftalanów;

– metali ciężkich;

– pestycydów;

– alergicznych barwników.

Warto prać nowe rzeczy przed ubraniem. Jednak samo pranie nie usuwa wszystkich toksyn.

Ostatecznie najlepszym wyborem dla środowiska jest zakup naturalnych, organicznych produktów z lnu czy z konopii przemysłowych. Jednak ważne jest, aby w procesie produkcji nie używać toksycznej chemii.

Rakotwórcze substancje zepsują każdy naturalny produkt.

Autorstwo: dr Mercola
Tłumaczenie: Hubertos
Źródło oryginalne: Articles.Mercola.com
Źródło polskie: OnaLubi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.