Odwracanie tunelu ogonem

Opublikowano: 23.09.2021 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1290

Wydrążony został wreszcie tunel pod Świną, łączący obie części Świnoujścia oraz wyspy Uznam i Wolin. Uroczystość zakończenia drążenia „uświetnili” swoją obecnością prezydent Andrzej Duda oraz ministrowie rządu, choć udział PiS-owskich władz w sfinansowaniu i rozpoczęciu tej budowy był żaden.

Prezydent Duda wyjątkowo mało sensownie podziękował samorządowi Świnoujścia, że pokrywają część kosztów budowy tunelu, nie zrzucając tych kosztów wyłącznie na Skarb Państwa.

W rzeczywistości, nikt nie zrzucił na Skarb Państwa nawet grosza z kosztów budowy tunelu, gdyż udział Skarbu Państwa w tej inwestycji jest zerowy. Skarb Państwa nie wydał nic na ten cel – ale prominenci PiS chętnie pojawiają się w świetle reflektorów, chwaląc się rzekomymi zasługami w doprowadzeniu do budowy tunelu.

Prawda jest taka, że o poprowadzeniu tunelu pod Świną mówiono już od dziesięcioleci. Także i PiS podchwycił propagandowo ten pomysł i głosił go w 2005 roku. Podczas swych dwuletnich rządów nic jednak nie zrobił, by go urzeczywistnić.

Dopiero po sukcesie wyborczym Platformy Obywatelskiej rozpoczęły się realne prace prowadzące do rozpoczęcia tej inwestycji, spowolnione jednak przez światowy kryzys finansowy, który dotarł i do Polski. Mimo to, w 2014 roku zawarta została umowa, ostatecznie i konkretnie zapewniająca sfinansowanie 85 proc. kosztów tej inwestycji z funduszy unijnych. Otworzyło to drogę do rozpoczęcia budowy. Dzięki temu, gdy PiS objęło władzę w Polsce, przyszło „na gotowe”, bo decydujące działania – czyli zdobycie środków na budowę tunelu – zostały już wykonane przez poprzedników obecnej ekipy.

Pozostałe 15 proc. kosztów wyłożył zaś, jak planowano wcześniej, samorząd Świnoujścia. Oczywiście to wszystko nie przeszkadza PiS-owskim propagandystom udającym dziennikarzy w odwracaniu kota ogonem i opowiadaniu bajek o rzekomych zasługach obecnej władzy w zainicjowaniu tej inwestycji.

Autorstwo: AL
Źródło: Trybuna.info

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 18, średnia ocena: 4,11 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
radical3dom
Użytkownik
radical3dom

Słyszałem że budowa mostu byłaby tańsza, wizerunkowo też byłoby bardziej korzystne.