Odszkodowanie za niewłaściwe zaimki w miejscu pracy

Opublikowano: 05.10.2021 | Kategorie: Prawo, Seks i płeć, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1519

Trzydzieści tysięcy dolarów odszkodowania otrzyma „niebinarna osoba”, która pracowała w jednej z restauracji w Kanadzie. Miała on być dyskryminowana w swoim miejscu pracy, bo jeden z zatrudnionych wraz z pracodawcą nie używał wobec niej odpowiednich zaimków. W ten sposób niejaki Jessie Nelson miał być prześladowany za swoją „transpłciowość”.

https://www.youtube.com/watch?v=nz4JgALSymI

Wyrok w sprawie o dyskryminację wydał Trybunał Praw Człowieka w kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska. Stwierdził on, że przedsiębiorca i kierownik restauracji dopuścili się dyskryminacji Nelsona w miejscu pracy. Nie używali oni bowiem odpowiednich zaimków wobec „niebinarnego” kelnera, choć ten wyraźnie zaznaczył, iż powinni zwracać się do niego właśnie w ten sposób.

Zamiast tego słyszał on w restauracji w mieście Gibsons zwroty takie jak „kochanie”, mające być celową prowokacją ze strony kierownika lokalu. Dodatkowo na jednym ze spotkań z udziałem reszty pracowników, Nelson miał zaproponować, aby używać „neutralnych płciowo” zwrotów również wobec klientów Buono Osterii. Wywołało to jednak niechęć jego kolegów z pracy.

Cztery dni później właściciel lokalu, Ryan Kingsberry, zadzwonił do „niebinarnej osoby” i poinformował ją o zwolnieniu z pracy. Nelson miał być zbyt wojowniczy w swoich stwierdzeniach, a także nie pasował do reszty zespołu z powodu swoich ekstrawaganckich propozycji. Restauracja utrzymywała zresztą przed Trybunałem, że zwolniony pracownik miał dopuszczać się niesubordynacji.

Sędziowie uznali ostatecznie, że restauracja nie zrobiła wystarczająco dużo, aby zażegnać konflikt pomiędzy Nelsonem a kierownikiem lokalu Brianem Gobellem. Dodatkowo to on sam zaogniał sytuację, ponieważ nie zwracał się do „osoby niebinarnej” zgodnie z jej oczekiwaniami.

Trybunał Praw Człowieka w Kolumbii Brytyjskiej nie tylko przyznał „transpłciowemu” pracownikowi 30 tysięcy dolarów odszkodowania, ale ponadto nakazał restauracji wprowadzenie odpowiednich zmian w regulaminie. Mają one zobowiązywać kierownictwo i zatrudnionych w lokalu do zwracania się do innych osób poprzez odpowiednie zaimki osobowe.

Na podstawie: Hcamag.com, Vancouversun.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. aakk4488 05.10.2021 11:59

  I do czego ta poprawność polityczna prowadzi ??
  To ja t stwierdzę że jestem transem przebiorę się za kobietę i będę prowokował innych pracowników żeby mi ubliżali by odszkodowanie dostać…

  Gdzie w dzisiejszych czasach jest sprawiedliwość ??

 2. agama 05.10.2021 17:21

  cyrk XD

 3. BANDZIORkaq 05.10.2021 22:07

  # ” ono” ma pomysł na biznes, wystarczy być regularnie wyrzucanym z pracy , żeby zrobić z odszkodowań stały dochód. Można? Można.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.