Odszkodowanie dla ofiar antykomunistycznej rewolucji

Opublikowano: 25.04.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 599

Europejski Trybunał Praw Człowieka zdecydował, że państwo rumuńskie musi wypłacić odszkodowania rodzinom 45 ofiar wydarzeń z 1989 roku. Tymczasem prokuratura w Rumunii zdecydowała się wznowić śledztwo właśnie w sprawie niewyjaśnionych zabójstw uczestników rewolucji przeciwko rządom Nicolae Ceaușescu.

Za wyrokiem w tej sprawie głosowało sześciu sędziów, natomiast przeciwko zagłosował jeden z członków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Instytucja uznała, że Rumunia naruszyła artykuł 2 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, dotyczący prawa do życia, stąd musi wypłacić 15 tys. euro odszkodowania rodzinom każdej z ofiar antykomunistycznej rewolucji z grudnia 1989 r., w wyniku której obalono reżim Nicolae Ceaușescu. Rumunia będzie miała na to trzy miesiące czasu odkąd uprawomocni się wyrok w tej sprawie.

Jednocześnie kilka dni wcześniej prokurator generalny Rumunii postanowił wznowić śledztwo w sprawie tamtych wydarzeń, które zostało umorzone w październiku 2015 r. przez prokuratorów wojskowych. Prokuratura generalna uważa bowiem, że nie zbadano kilka wątków sprawy, a także nie przeanalizowano, czy w 1989 r. nie doszło do ludobójstwa.

Sprawa śmierci 45 osób w trakcie antykomunistycznej rewolucji nie została do dzisiaj wyjaśniona. Ion Iliescu, który zastąpił Ceaușescu po egzekucji komunistycznego dyktatora, oskarżał o te zabójstwa zwolenników obalonego prezydenta, jednak opozycja demokratyczna twierdzi, że frakcja Iliescu w Rumuńskiej Partii Komunistycznej poleciła tajnym służbom strzelanie do protestujących, aby samemu przejąć władzę.

Na podstawie: Mediafax.ro, Romania-Insider.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.