Odszkodowania dla przesiedleńców do RFN

Opublikowano: 13.09.2022 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1444

Sąd Okręgowy w Olsztynie orzekł, że przesiedleńcy zostali „bezprawnie pozbawieni prawa własności nieruchomości, przez co ponieśli szkodę majątkową”.

„Nasz Dziennik” donosi o wyroku sądu warmińskiego, który przyznał przesiedleńcom do RFN odszkodowanie za pozostawione mienie. Chodzi o 900 tysięcy złotych. Mecenas Lech Obara domaga się interwencji ze strony prokuratora generalnego: „Zgodnie z przepisami ustawy z 1961 r. osoby wyjeżdżające traciły prawo własności. W Niemczech czekały jednak na nich różnego rodzaju świadczenia pomocowe, w tym odszkodowania obliczone od wartości pozostawionego majątku. Przepisy niemieckie z 1952 r. wskazywały, że odszkodowania te mają być zwrócone, gdy pojawi się szansa na odzyskanie majątków w Polsce”.

Sprawa dotyczy przesiedlenia Polaków z Warmii do Niemiec Zachodnich w okresie PRL-u. Sąd Okręgowy w Olsztynie orzekł, że przesiedleńcy zostali „bezprawnie pozbawieni prawa własności nieruchomości, przez co ponieśli szkodę majątkową”. Wyrok jest ostateczny. Powód ma otrzymać 900 tys. zł za gospodarstwo o powierzchni 24 hektarów.

Adwokat Lech Obara wskazał, że sprawę powinien rozpatrzyć prokurator generalny i złożyć skargę nadzwyczajną. Mogłoby to otworzyć drogę do podobnego traktowania innych przypadków. Mecenas wyjaśnił, że świadczenia wypłacane przesiedleńcom przez rząd niemiecki można uznać za odszkodowanie, w którym to przypadku nie byłoby możliwości uzyskania odszkodowania, gdyby w tej samej sprawie otrzymało się wcześniej pieniądze.

Do obrony przed roszczeniami powołano ruch prawników. “Udało im się wygrać” kilka spraw przed sądami, w tym analogiczną sprawę z sąsiedniej gminy Stawiguda i kamienicy w Olsztynie przy ul. Jagiellońskiej. Coraz częściej jednak praktyka sądu jest determinowana wytycznymi Sądu Najwyższego i to właśnie te wytyczne wpłynęły na opisywany wyrok.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: RadioMaryja.pl
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.