Odszkodowania dla osób transpłciowych w Szwecji

Opublikowano: 30.04.2016 | Kategorie: Prawo, Seks, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 5

Po wielu latach walki na drodze sądowej, rząd w Sztokholmie przyznał, że państwo nie może zmuszać osób transpłciowych do sterylizacji.

Aż do 2013 roku szwedzkie prawo zakładało, że osoby poddające się operacji zmiany płci, muszą zrzec się prawa do prokreacji. W praktyce oznaczało to, że musiały przejść również operację, która uniemożliwiała im posiadanie dzieci w przyszłości. Walkę z tymi przepisami podjęło 160 transpłciowych osób, które złożyły zbiorowy pozew o odszkodowanie za przymusową sterylizację. Ostatecznie szwedzki rząd przyznał im rację.

Minister Zdrowia, Gabriel Wikström, w specjalnym oświadczeniu potwierdził, że rząd rozpocznie prace nad prawem, które pozwoli wypłacenie poszkodowanym odszkodowań. „Aż do 2013 roku osoby, które chciały dokonać korekty płci, musiały poddać się również sterylizacji. Wynikało to z faktu, że rząd wyznawał poglądy, które dziś uważamy już za nieaktualne i od których pragniemy się odciąć. W związku z tym, rząd opracuje ustawę, na mocy której wszystkie osoby, które ucierpiały w wyniku obowiązującego wcześniej prawa, będą mogły ubiegać się o odszkodowanie. Chcemy, aby prawo to weszło w życie w lipcu 2018 roku” – napisał w oświadczeniu.

Richard Köhler z TGEU wezwał pozostałe kraje Europy, aby wzięły przykładu ze Szwecji i „położyły kres przymusowej sterylizacji osób transpłciowych”.

Kerstin Burman ze szwedzkiego Ogólnokrajowego Związku Równouprawnienia Seksualnego RFSL zauważyła, że odszkodowania finansowe nie wystarczą, aby zrekompensować straty poniesione przez osoby transpłciowe. Doceniła jednak umiejętność rządu do przyznania się do własnego błędu. W procesie wnioskowano o rekompensaty w wysokości 300 tys. koron szwedzkich (ok. 144 tys. złotych) od osoby, ale jeśli rząd zaproponuje o wiele niższe kwoty, organizacja i poszkodowani zamierzają wrócić do sądu, dodała.

Autorstwo: BY
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ