Odradzają pokazów serialu „Dojrzewanie” w szkołach

Dyrektoriat Zdrowia Islandii zalecił szkołom podstawowym promującym zdrowie, aby nie pokazywały uczniom serialu Netflix „Dojrzewanie”, powołując się na obawy dotyczące jego przydatności i niepotwierdzoną wartość jako narzędzia zapobiegania przemocy wśród młodzieży.

„Zrozumiałe jest, że szkoły poszukują sposobów, aby zapobiegać takim problemom. Gdy w społeczeństwie pojawiają się obawy dotyczące dzieci i młodzieży, czasami sięga się po kulturę popularną i prezentuje się uczniom np. filmy, seriale lub inne treści uznane za istotne dla młodych ludzi i o potencjalnym działaniu zapobiegawczym. Na przykład w Wielkiej Brytanii serial ten był podobno wyświetlany w szkołach w imię prewencji. W odpowiedzi organizacje zajmujące się zapobieganiem przemocy w tym kraju wydały oświadczenie, ostrzegając przed takim podejściem”.

Dyrektoriat Zdrowia w Islandii nie popiera tej inicjatywy. Wręcz przeciwnie – w liście stwierdzono, że istnieją powody, aby ostrzegać przed pokazywaniem tego lub podobnych materiałów w szkołach w celach prewencyjnych. Zaznaczono w nim, że takie materiały nie są uważane za skuteczne w zapobieganiu przemocy, a ich wykorzystanie w szkołach jest problematyczne z kilku powodów. Podejście to nie jest oparte na dowodach i nie towarzyszą mu żadne wytyczne, a nauczyciele często nie są przygotowani lub przeszkoleni do radzenia sobie z reakcjami uczniów, które mogą się pojawić.

Z etycznego punktu widzenia nieodpowiednie jest wystawianie dzieci na treści, które mogą nie być przeznaczone dla ich kategorii wiekowej i które trudno im będzie przetworzyć ze względu na brak dojrzałości emocjonalnej. Wywoływanie strachu, wstydu i szoku nie powoduje zmiany zachowań. Z badań wynika, że takie metody są nieskuteczne i mogą być szkodliwe.

Takie pokazy mogą wywołać problemy w klasie, gdyż uczniowie mogą wykazywać reakcje obronne, takie jak śmiech, drwiny lub ignorowanie wyświetlanych treści.

Działania prewencyjne nie mogą opierać się na jednorazowych interwencjach. Konieczne są inwestycje w dobrze zbadane, długoterminowe strategie, które jednocześnie chronią zarówno prawa, jak i bezpieczeństwo dzieci.

Jak zauważa Vísir, w liście wspomniano również, że wcześniej tej zimy Dyrektoriat wysłał pismo do dyrektorów szkół i ośrodków młodzieżowych, zachęcając ich do rozważenia skuteczności konkretnych metod przed wdrożeniem działań w dziedzinie zapobiegania przemocy. Zachęcano administratorów do zapoznania się z pismem dotyczącym działań prewencyjnych.

Większość szkół podstawowych w kraju uczestniczy w programie Szkoła Promująca Zdrowie. Jest to inicjatywa WHO mająca na celu wspieranie szkół w systematycznym włączaniu promocji zdrowia do ich pracy. Obejmuje to tworzenie środowiska szkolnego, które sprzyja zdrowiu psychicznemu, fizycznemu i społecznemu oraz dobrostanowi uczniów i pracowników, we współpracy z rodzinami i lokalną społecznością. Poszczególne placówki opracowują całościową i dobrze zorganizowaną politykę zdrowotną, uwzględniającą całą społeczność szkolną.

Autorstwo: Krzysztof Grabowski
Na podstawie artykułu: IcelandReview.com
Źródło: IcelandNews.is