Odkrywca DNA pozbawiony tytułów honorowych

Opublikowano: 29.07.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2872

Odkrywca DNA, James Watson, został pozbawiony tytułów honorowych przez laboratorium, którym niegdyś kierował. Przyczyną były komentarze, jakich udzielił jednej ze stacji telewizyjnych.

Dziewięćdziesięcioletni Watson, w rozmowie ze stacją PBS twierdził, że geny są odpowiedzialne za różnice w poziomie inteligencji badanej za pomocą testów na IQ. Po tym komentarzu Cold Spring Harbor Laboratory (CHSL), gdzie Watson był dyrektorem w latach 1968–1993 potępiło jego słowa. “Laboratorium potępia wykorzystywanie nauki do usprawiedliwiania uprzedzeń” – czytamy w oświadczeniu CSHL.

Już w 2007 roku w wywiadzie dla brytyjskiego „Sunday Times” Watson powiedział, że jest “pesymistą jeśli chodzi o perspektywy Afryki, gdyż wszystkie nasze programy pomocowe bazują na tym, że ich inteligencja jest taka sama jak nasza, tymczasem wszystkie testy pokazują, że tak nie jest”. Dodał, że chociaż chciałby, żeby wszyscy ludzie byli równi, to ci, “którzy mieli do czynienia z czarnymi pracownikami wiedzą, że tak nie jest”. Wtedy za takie słowa CSHL zwolniło Watsona ze wszystkich zajmowanych stanowisk administracyjnych, ale zachował wówczas tytuły honorowe.

Watson przeprosił za to, co powiedział „Sunday Times”. Jednak teraz, podczas nagrywania na potrzeby PBS filmu dokumentalnego „American Masters: Decoding Watson”, który został wyemitowany 2 stycznia, przyznał, że poglądów nie zmienił.

To nie pierwsze kontrowersyjne wypowiedzi naukowca. W 1997 roku brytyjski „Sunday Telegraph” zacytował Watsona, który stwierdził, że kobiety powinny mieć prawo do dokonania aborcji z dowolnego powodu, na przykład z powodu wykrycia u płodu genu homoseksualizmu. Z kolei podczas wykładu w 2000 roku powiedział, że może istnieć związek pomiędzy wagą człowieka, a poziomem jego ambicji oraz pomiędzy kolorem jego skóry a sprawnością seksualną. “Dlatego właśnie mamy latynoskich kochanków. Nikt nigdy nie słyszał o angielskim kochanku. A jedynie o angielskim pacjencie” – stwierdził uczony.

Z kolei w dokumencie BBC z 2003 roku słyszymy, jak Watson mówi, że głupota jest chorobą genetyczną, którą powinno się leczyć.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Zdjęcie: domena publiczna (CC0)
Na podstawie: CNN.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. kuralol 14.01.2019 16:04

  Optimum pracy mózgu jest pomiędzy 20 a 23 stopnie. Organizm zajmuje się dogrzewaniem albo schładzaniem zamiast pracą twórczą. Nie ma co się obrażać.

 2. jasoncruzoe 15.01.2019 07:44

  Idąc tym tropem badania IQ powinny być zakazane ponieważ dyskryminują osoby mniej bystre nawet niezależnie od rasy…

 3. franek 29.07.2019 18:41

  Średnie IQ murzyna jest poniżej 80, a fatalna kondycja czarnych w USA pokazuje, że to nie jakaś tam bieda i prześladowanie, bo oni w USA od dawna nie są prześladowani. Czarni w USA stanowią 13% populacji a popełniają 50% przestępstw. Pouczające jest przejrzenie twittów

  https://twitter.com/niezaleznypolak

  albo wątku “czarna przestępczość” na forum libertarianizm.net. Czarni odwalają niesamowite akcje i to jest wyciszane w imię….no właśnie. W imię czego? Koleżka nokałtujący białą kobietę, koleżkowie startujący z zaczepkami do policjantów, koleżkowie napadający na sklepik (prowadozny zwykle przez jakiegoś Azjatę który miał trudniejszy start niż amerykański murzyn). Masa brutalnych, RASISTOWSKICH ataków murzynów na białych, murzynów na Azjatów – cicho. Równie bezsensowne walki między murzynami, np. ich “gangi” biją się z powodów z jakich u białych biją się wyłącznie wyrostki w podstawówce. Nie chodzi o, dajmy na to, podział stref wpływów handlu narkotykami, ale jakieś zniewagi na imprezie.

  Pokazywanie, że czarni nie są fajni psuje żydowską politykę zasiedlania Europy czarnymi i budowy nowego Europejczyka – mulata. Dlatego te niskie IQ murzynów jest tabu.

  https://www.youtube.com/watch?v=crqZsAi5yhA

  za to się dostało Watsonowi.

 4. janpol 30.07.2019 00:51

  Sorki ale bredzicie. Można nauczyć rozwiązywać testy na IQ. Dowodem na to jest Nigeryjczyk (czarny jak smoła urodzony w Afryce), który ukończył dwa US uniwersytety i jest matematykiem i informatykiem oraz jednym z najinteligentniejszych ludzi świata. Watson nie odkrył DNA tylko jego strukturę przestrzenną i fakt, że jest geniuszem w jednej dziedzinie nie świadczy o tym, że nie może mówić głupstw w innej. Zresztą niektóre ze swoich “rewelacji” publicznie odwołał (np. te o mniejszej inteligencji rasy czarnej).

 5. Tallis Keeton 26.08.2019 15:27

  jakie usprawiedliwianie uprzedzeń??? on tylko powiedział, że geny mają wpływ na poziom ludzkiej inteligencji. nie stwierdził, że należy być uprzedzonym do osób z określonymi genami w określony sposób wpływającymi na inteligencję. 🙂
  poz 🙂
  tal

 6. Tallis Keeton 26.08.2019 15:32

  Optimum pracy mózgu jest pomiędzy 20 a 23 stopnie

  A to teraz rozumiem, że jak z powodu upałów w moim pokoju jest 25 albo więcej stopni to nie mam prawie żadnej koncentracji do pracy. jak było 24, 25 stopni to niemal nie szło pracowac 🙁 a jak było 26, 27, 28, 29 to kompletnie nie szło pracować. więc jeśli musiałam coś zrobić to czekałam do wieczora, albo i nocy, aby otworzyć okno i schłodzić pokój. często zaczynałam pracę dopiero ok 22 lub północy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.