Odkryto ziołowy środek na skażenie radioaktywne gleby

Opublikowano: 04.11.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1661

W regionach tropikalnych i subtropikalnych na całym świecie rośnie Sesuvium Portulaka – niepozorna roślina o małych, mięsistych liściach. Jednak teraz naukowcy odkryli, że może rozwiązać jeden z głównych problemów środowiskowych, tj. oczyścić glebę wokół elektrowni jądrowych z radioaktywnego cezu.

Sesuvium Portulacoid (Sesuvium portulacastrum) to wieloletnia roślina pełzająca, która może rosnąć na suchych, bogatych w sól wybrzeżach morskich. Dla człowieka nie miało to szczególnego znaczenia praktycznego. Przynajmniej do niedawna.

Teraz naukowcy odkryli, że nie jest to szczególnie niezwykła roślina – „hiperakumulator” cezu, zdolny do wchłaniania tego metalu z gleby i gromadzenia go w łodydze i liściach. Sesuvium dołączył do listy roślin, które można wykorzystać do fitoremediacji gleb skażonych cezem-137, najniebezpieczniejszym izotopem cezu, który może powodować bezpłodność i raka u ludzi.

Aby dowiedzieć się, jak skutecznie Sesuvium oczyszcza skażoną glebę, naukowcy pod kierunkiem Ganesza Nikalje z Uniwersytetu w Mumbaju (Indie) wystawili młode rośliny na działanie chlorku cezu w różnych stężeniach. Okazało się, że Sesuvium czuje się świetnie nawet potraktowany roztworem zawierającym 25 miligramów cezu na litr wody, aktywnie gromadzi go w liściach i łodygach oraz masowo wytwarza enzymy antyoksydacyjne.

Teraz być może roślina ta będzie masowo uprawiana w miejscach skażonych radioaktywnym cezem, w szczególności wokół elektrowni jądrowych. Ta metoda czyszczenia, zarówno prosta, jak i oszczędna, pozwoli nie tylko zmniejszyć obszar skażenia radioaktywnego, ale także później, po zebraniu zielonej masy Sesuvium, wydobyć z niej nagromadzony cez.

W przyszłości naukowcy planują zbadać dokładny mechanizm molekularny odporności Sesuvium na wysokie stężenia cezu w glebie i przeprowadzić próby terenowe w celu sprawdzenia jego skuteczności. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „Advances in Agriculture”.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.