Sztuczna inteligencja odkryła dwie egzoplanety

Opublikowano: 16.12.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 303

Zastosowanie sztucznej inteligencji do analizy archiwalnych danych umożliwiło odkrycie wcześniej przeoczonych planet spoza Układu Słonecznego (egzoplanet), okrążających gwiazdy Kepler-90 i Kepler-80 – podała w czwartek NASA.

Kepler-90i okrąża macierzystą gwiazdę w ciągu zaledwie 14,4 ziemskich dni po orbicie umiejscowionej pomiędzy wykrytymi wcześniej planetami: skalistym Kepler-90c i gazowym Kepler-90d. Średnia temperatura na powierzchni nowo odkrytej skalistej planety przekracza 426 stopni C. Dotychczas astronomowie wiedzieli o siedmiu egzoplanetach wokół Kepler-90. Odkrycie zrównuje tę gwiazdę ze Słońcem pod względem liczby orbitujących wokół niej planet.

Poza Keplerem-90i sztuczna inteligencja odkryła jeszcze jedną przeoczoną przez badaczy egzoplanetę. Zbliżona rozmiarami do Ziemi Kepler-80g pozostaje w rezonansie orbitalnym z czterema z pięciu znanych wcześniej planet wokół gwiazdy Kepler-80.

Do ponownej analizy archiwalnych danych badacze zastosowali opracowaną przez Google metodę uczenia maszynowego. Naukowcy wyszkolili sieć neuronową w rozpoznawaniu wzorów wskazujących na obecność egzoplanety na podstawie 15 tys. wcześniej przeanalizowanych wskazań. Sztuczna inteligencja (AI) przeanalizowała dane łącznie 670 układów planetarnych.

Po sukcesie NASA zamierza wykorzystać AI do ponownego rozpatrzenia danych wszystkich 150 tys. gwiazd obserwowanych dotąd przez teleskop Keplera.

Kosmiczny teleskop Keplera został umieszczony na orbicie wokółsłonecznej w 2009 roku. Obecną misję K2, zakładającą poszukiwanie egzoplanet, rozpoczął w 2014 roku. Teleskop Keplera umożliwił odkrycie 2,5 tys. z ponad 3,5 tys. dotychczas stwierdzonych planet spoza naszego układu słonecznego.

Źródło: NaukawPolsce.PAP.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
maciek
Użytkownik

nie ma się z czego cieszyć NASRA zawsze żydziła pieniądze. Jaki byłby problem gdyby dali ludziom zarobić przy analizie tych fotek?

maciek
Użytkownik

No a jak. Człowiek pracuje za darmo a za komputer kasiore zgarnie Bill. Pamiętam tamten projekt, wystarczyło zapłacić symbolicznego dolara a mielibyśmy więcej egzoplanet niż gwiazd :)

maciek
Użytkownik

pomyłka: pamiętam projekt SETI w którym też szukano „pasjonatów”.

Szwęda
Użytkownik
Szwęda

To chyba już jakiś utarty slogan marketingowy ta sztuczna inteligencja, ba jak na razie nic takiego nie istnieje i jeszcze bardzo długo tego nie będzie – musi się najpierw dokonać skok technologiczny w maszynach liczących i nie tylko.

maciek
Użytkownik

Kiedyś się wydawało, że jak maszyna przejdzie test Test Turinga to będzie taka jak my. Teraz się okazuje, że nie wiemy czym sami jesteśmy. Tak czy siak komputery, automaty i tzw. sztuczna inteligencja odbierają ludziom pracę.