Odkryto tajemnicę zagłady cywilizacji Majów

Opublikowano: 05.08.2018 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 589

Eksperci uważają, że cywilizacja mogła wyginąć z powodu suszy.

Międzynarodowa grupa składająca się z amerykańskich i brytyjskich naukowców ustaliła, że starożytna cywilizacja Majów mogła wyginąć w wyniku przedłużającej się i dotkliwej suszy.

Jak stwierdzono w komunikacie prasowym specjalistów opublikowanym na “Science Alert”, w IX wieku naszej ery Majowie doświadczyli silnego kryzysu, który przejawił się w gwałtownym spadku populacji, masowym exodusie mieszkańców z dużych osad i zniszczeniu systemów zaopatrzenia w wodę. Naukowcy wysunęli kilka hipotez wyjaśniających zniknięcie cywilizacji: brak żyznych gleb i wody pitnej, epidemia lub podbój dokonany przez inne narody Ameryki Środkowej.

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii przeprowadzili analizę osadów w jeziorze Chichanchanab na półwyspie Jukatan, aby określić warunki klimatyczne w czasach cywilizacji Majów. W przypadku długiej suszy objętość wody w jeziorze powinna zostać znacznie zmniejszona — doprowadziło to do powstania kryształów gipsu zawierających wodę.

Eksperci ustalili, że od 800 do 1000 roku naszej ery ilość opadów zmniejszyła się o 70%. Susza zbiegła się z początkiem Średniowiecznego Optimum Klimatycznego — epoki względnie ciepłego klimatu na półkuli północnej, która była spowodowana zbyt wysoką aktywnością słońca i spadkiem liczby erupcji wulkanicznych.

Zdjęcie: DEZALB (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.