Odkryto tajemnicę pochodzenia dziwnych wzorów na Marsie

Opublikowano: 04.07.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1104

Z orbity niezwykły krajobraz na Marsie wygląda jak koronkowy plaster miodu lub pajęczyna, ale oczywiście nie stworzyły go marsjańskie pszczoły ani pająki. W rzeczywistości wzorce powstają w wyniku trwającego procesu zmian sezonowych.

Zespół naukowy z HiRISE twierdzi, że zarówno woda, jak i dwutlenek węgla w postaci stałej suchego lodu odgrywają ważną rolę w kształtowaniu powierzchni Czerwonej Planety na dużych szerokościach geograficznych. Wszystko dzieje się tak – lód wodny, zamrożony w glebie, dzieli glebę na wielokąty. Kiedy powierzchnia nagrzewa się wiosną, suchy lód wpada i powoduje jeszcze większą erozję, tworząc widoczne kanały.

Eksperci twierdzą, że wielokąty na Marsie tworzą się przez wiele lat, gdy lód przy powierzchni kurczy się i rozszerza wraz ze zmieniającymi się porami roku.

Naukowcy twierdzą, że warstwa przezroczystego suchego lodu pokrywająca powierzchnię planety tworzy otwory wentylacyjne, które umożliwiają ucieczkę dwutlenku węgla. Gaz unosi małe cząsteczki materiału z powierzchni, dalej niszcząc kanały.

Źródło: InneMedium.pl

2

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.