Odkryto superksiężyc o jedną trzecią mniejszy od Neptuna

Opublikowano: 17.01.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1192

Astronomowie z Uniwersytetu Columbia odkryli gigantyczny księżyc oddalony o 5500 lat świetlnych.

Astronomowie z Columbia University poinformowali o odkryciu drugiego superksiężyca krążącego wokół egzoplanety wielkości Jowisza. Poinformowano o tym w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Nature Astronomy”.

Olbrzymi egzoksiężyc krąży wokół planety Kepler 1708b, która leży 5500 lat świetlnych od Ziemi w kierunku konstelacji Łabędzia i Liry. Jest o około jedną trzecią mniejszy niż satelita wielkości Neptuna, którego zespół naukowców odkrył wcześniej na orbicie wokół innego gazowego giganta, Keplera 1625b. Oba egzoksiężyce prawdopodobnie składają się z gazu, który jest utrzymywany przez przyciąganie grawitacyjne. Mogły pierwotnie być planetami, które weszły na orbitę wokół jeszcze większego gazowego olbrzyma. Takie układy znajdują się daleko od gwiazd macierzystych, które mogłyby je od siebie oderwać.

Do potwierdzenia odkrycia dokonanego metodą tranzytu, kiedy jasność gwiazdy spada z powodu przechodzenia obiektu na jej tle będą potrzebne obserwacje z innych teleskopów kosmicznych, takich jak Hubble’a. Niektórzy eksperci uważają, że naukowcy natknęli się na fluktuację danych spowodowaną gwiazdą lub błędami narzędzi.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.