Odkryto powiązanie między DDT a Alzheimerem

Opublikowano: 30.01.2014 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 706

Z dotychczasowych badań wynika, że pestycydy stosowane w rolnictwie są odpowiedzialne za masową śmierć pszczół. Teraz naukowcy na podstawie przeprowadzonego badania twierdzą, że powszechnie stosowany w przeszłości pestycyd DDT może mieć związek z chorobą Alzheimera.


Materiał propagandowy z 1947 r. dowodzący, że DDT można jeść bez obaw.

Pestycyd DDT (dichlorodifenylotrichloroetan) był kiedyś masowo stosowany do walki z komarami, które przenosiły malarię. Odkrywca tej substancji Paul Mueller otrzymał nawet Nagrodę Nobla w 1948 roku. Oprócz zwalczania owadów był również wykorzystywany w rolnictwie a w 1972 roku wprowadzono zakaz stosowania DDT w wielu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych. Światowa Organizacja Zdrowia wciąż zaleca stosowanie tego pestycydu jako taniego związku owadobójczego w walce z malarią.

Teraz jednak okazuje się, że substancja ta może mieć wpływ na rozwój choroby Alzheimera. Naukowcy z Rutgers University i Emory University wykonali badania krwi sprawdzając poziom DDE u 86 osób chorych na Alzheimera a następnie porównali wyniki do 79 zdrowych osób o podobnym wieku i o podobnej przeszłości. Okazało się, że osoby chore miały niemal czterokrotnie wyższy poziom DDE we krwi.


Materiał propagandowy z 1957 r. dowodzący nieszkodliwości DDT.

Uczeni zaznaczają jednak, że konieczne jest prowadzenie dalszych badań w tym kierunku aby potwierdzić wpływ pestycydu DDT na chorobę Alzheimera. Niektórzy zdrowi uczestnicy badania mieli wysoki poziom DDE, natomiast u niektórych chorych wykryto niski poziom. Poza tym, choroba Alzheimera została opisana po raz pierwszy przed pojawieniem się DDT. Autorzy badania uważają, że substancja ta sprzyja rozwojowi tej choroby i może odgrywać rolę w tworzeniu się blaszek amyloidowych w mózgu, które przyczyniają się do śmierci komórek mózgu, co jest charakterystyczne dla Alzheimera.

Autor: Dominik
Na podstawie: archneur.jamanetwork.com
Źródło: Zmiany na Ziemi


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Konter 30.01.2014 19:30

    Chyba w Indiach zakazano stosowania tego środka dzięki czemu miliony ludzi umarło na malarię… to druga strona medalu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.