Odkryto potencjalny portal do 5 wymiaru

Opublikowano: 09.02.2021 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2665

Opublikowany jeszcze w styczniu artykuł naukowy, opublikowanego w „The European Physical Journal C” może wskazywać, na istnienie zjawiska, łamiącego obowiązujące prawa fizyki. Badacze z Uniwersytetu Johannesa Gutenberga, zidentyfikowali bowiem nową cząstkę, która może otworzyć portal do piątego wymiaru poza wysokością, szerokością, głębokością i czasem. Ta nowa ciężka cząstka, wydaje się pasować między ciemną materią a widzialną materią, zwłaszcza światłem.

Warto wiedzieć, że badania nad tym zagadnieniem, rozpoczęto już w 1921 roku. Prowadzili je wówczas niemiecki matematyk Theodor Kaluza i szwedzki fizyk Oskar Klein. Ich teoria, wykorzystywała piąty wymiar do zjednoczenia grawitacji z siłą elektromagnetyczną. Ich rozważania, ostatecznie zainspirowały teorię superstrun i supergrawitacji. Jest to idea, zgodnie z którą rzeczywistość składa się z wibrujących pasm energii, rozłożonych w w dziesięciu wymiarach.

Wielki Zderzacz Hadronów jest w stanie wykryć pośredni dowód na istnienie piątego wymiaru. To właśnie eksperymenty w LHC, zainspirowały rozważania nad proponowaną nową cząstką. W teorii, mogłaby ona otworzyć coś w rodzaju portalu do piątego wymiaru. Naukowcy nazywają ją „potencjalnym nowym posłańcem do ciemnego sektora”. Zgodnie z założeniami badaczy: „Gdyby ta ciężka cząstka istniała, z konieczności połączyłaby widzialną materię, którą znamy i którą szczegółowo zbadaliśmy, ze składnikami ciemnej materii, zakładając, że ciemna materia składa się z podstawowych fermionów, które funkcjonują w dodatkowym wymiarze”.

Mimo swojej mocy, LHC nie był w stanie jej wykryć, ponieważ wspomniana cząsteczka jest zbyt ciężka. Naukowcy są zmuszeni czekać na budowę nowych zderzaczy – Międzynarodowego Zderzacza Liniowego, Compact Linear Collider (CLIC) i Future Circular Collider. Jest jednak, drugi sposób na jej odkrycie. Naukowcy podejrzewają, że nowa cząstka może wytwarzać fale grawitacyjne. Astronomowie, odnoszą obecnie spore sukcesy w ich wykrywaniu, a w miarę rozwoju technologii, przyszłe detektory fal grawitacyjnych, mogą pozwolić na zbadanie dodatkowych wymiarów, właśnie przy pomocy wspomnianej cząsteczki. Na ten dzień, przyjdzie nam jednak nieco poczekać.

Autorstwo: M@tis
Na podstawie: Springer.com
Źródło: InneMedium.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.