Odkryto nową kometę Elenin

Opublikowano: 23.12.2014 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 772

Rosyjski astronom Leonid Elenin odkrył nową kometę, która znajdzie się w najbliższym punkcie do słońca 07 stycznia 2015. Ciało niebieskie nazwano na cześć odkrywcy tj. P/2014 X1 (ELENIN). Według obliczeń Elenina, planety układu słonecznego nie są narażone na kolizję z nowo odkrytym ciałem niebieskim.

„Dla mnie, jest to trzecia kometa” – powiedział Leonid Elenin w wywiadzie udzielonym agencji Itar – Tass. Podkreślono, że w ostatnich latach odkryto 50 komet. 10 z nich odkryli Rosjanie.

P/2014 X1 (ELENIN) została zidentyfikowana 12 grudnia br. z teleskopu w obserwatorium ISON NMNM, położonego w amerykańskiej miejscowości May hill (Nowy Meksyk, USA).

„Każdego dnia realizuję plan obserwacji, a zdjęcia z teleskopu są automatycznie wysyłane są do Instytutu Matematyki Stosowanej w Moskwie. Tam je analizują” – powiedział Elenin.

To już trzecia kometa na koncie Elenina. Leonid Elenin obliczył, że porusza się ona po eliptycznej orbicie i zbliży się do słońca 07 stycznia 2015 roku. Od Ziemi będzie ją dzielić odległość 0,95 jednostek astronomicznych tj. 142,1 mln km.

Zbliżenie komety do Słońca będzie można oglądać przy użyciu potężnych teleskopów. Gołym okiem będzie ją ciężko zobaczyć, nawet przy dobrej przejrzystości nieba.

Elenin powiedział, że „każda kometa daje dodatkowe informacje na temat populacji komet w układzie słonecznym. Jej znaczenie wzrasta dramatycznie, gdy kometa osiągnie wysoką jasność i będzie obserwowana z wielu teleskopów. Wówczas staje się celem misji kosmicznej”.

Od starożytności do współczesności astronomowie obserwowali i opisali około 2 tys. komet.

Autorstwo: tallinn
Źródło: Zmiany na Ziemi


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.