Odkryto nową funkcję łożyska

Opublikowano: 13.09.2015 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 875

Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze ujawnili nową funkcję łożyska. Odkryli miejsca, w których w tygodniach następujących po utworzeniu serca przechowywany i stopniowo uwalniany jest tlen dla zarodka.

Badanie opisane na łamach pisma “Placenta” pokazuje, jak wczesne łożysko radzi sobie z dostarczaniem tlenu w 2. i 3. miesiącu ciąży, gdy stopniowo przejmuję tę rolę od pęcherzyka żółtkowego.

Brytyjczycy wykazali, że podczas wzrostu łożyska tworzy się grupa komórek macierzystych, z których różnicują się prymitywne czerwone krwinki. Komórki te potrafią się gromadzić i przechowywać tlen przy jego niskim stężeniu w miejscu implantacji.

W ich kierunku stopniowo rosną naczynia krwionośne, co prowadzi do uwalniania przenoszących tlen erytrocytów do zarodka. Dostawy utrzymują się do końca 3. miesiąca ciąży, gdy do rozwijającego się łożyska dociera matczyna krew (zwiększa się wtedy skuteczność wymiany gazowej).

Jak podkreśla prof. John Aplin, postęp w badaniach embriologicznych był możliwy dzięki zastosowaniu nowej techniki obrazowania próbek z banków tkanek.

Autorstwo: Anna Błońska
Na podstawie: University of Manchester
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.