Odkryto mechanizm powstawania wielkich dziur w lodowcach Antarktydy

Opublikowano: 13.11.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1438

Jak wynika z badań, które zostały opublikowane w czasopiśmie „Science Advances”. Ogromne dziury w lodzie morskim u wybrzeży Antarktydy powstały z powodu prądów ciepłego powietrza.

Zimą 1973 roku w lodzie Morza Weddella u wybrzeży Antarktydy nagle powstała gigantyczna dziura lodowa. Ponownie i w tym samym miejscu pojawiła się późną zimą i wczesną wiosną 2017 roku, kiedy pojawiła się też przestrzeń otwartej wody.

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, Australii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich zbadali wzorce formowania się dziur w lodzie morskim Oceanu Południowego i odkryli, że pojawiają się one pod okresowymi wąskimi strumieniami ciepłego, wilgotnego powietrza, zwanymi rzekami atmosferycznymi. Okazuje się, że mają one głęboki wpływ na fizyczną i ekologiczną dynamikę Oceanu Południowego.

Te rzeki w atmosferze służą jako gigantyczne kanały, które umożliwiają przenoszenie dużych ilości ciepła z oceanu do atmosfery, zmieniając regionalną i globalną cyrkulację oceaniczną. Wpływają również na czas i zakres zakwitów fitoplanktonu, który stanowi podstawę morskich ekosystemów. Rzeki atmosferyczne niosą ciepłe, wilgotne powietrze od wybrzeży Ameryki Południowej do regionu polarnego, ogrzewając powierzchnię lodu morskiego i narażając go na topnienie.

Wcześniejsze badania wykazały, że prądy ciepłego powietrza wpływają na topnienie lodu na lądzie i szelfach lodowych na Antarktydzie Zachodniej. Nowa praca po raz pierwszy pokazuje ich wpływ na lód morski w regionie Antarktyki.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 2 , średnia ocena wartości wpisu: 5,00 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.