Odkryto chmury pierwotnego gazu

Opublikowano: 16.11.2011 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 682

Naukowcy odkryli chmury pierwotnego gazu, które powstały w ciągu kilku minut po Wielkim Wybuchu. Skład chmur odpowiada teoretycznym przewidywaniom dotyczącym ich budowy.

W Wielkim Wybuchu powstały tylko najlżejsze elementy, w zdecydowanej większości były to wodór i hel. Po kilkuset milionach lat zaczęły w nich powstawać gwiazdy, w których wytworzyły się cięższe pierwiastki, nazywane przez astronomów „metalami”.

Dotychczas we wszystkich chmurach gazu odkrywano dużą zawartość metali.

“Po raz pierwszy udało się zaobserwować pierwotny gaz, którego nie zanieczyściły metale pochodzące z gwiazd” – mówi profesor Xavier Prochaska z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz.

“Brak metali wskazuje, że mamy do czynienia z pierwotnym gazem. To ekscytujące, gdyż jest to pierwszy gaz, który w pełni odpowiada teoretycznym przewidywaniem co do jego składu, zawartym w teorii Wielkiego Wybuchu” – stwierdził Michele Fumagalli, student z UC Santa Cruz i główny autor badań.

Obie chmury pierwotnego gazu zostały odkryte dzięki analizie światła odległych kwazarów dokonanej za pomocą spektrometru HIRES współpracującego z teleskopem Keck I. Dzięki zbadaniu pełnego spektrum możliwe było zaobserwowanie, które długości fali zostały pochłonięte przez materię, znajdującą się pomiędzy kwazarem a teleskopem. “Widzimy linie absorpcji tam, gdzie światło pochłonął gaz i możemy dzięki temu zbadać skład tego gazu” – dodaje Fumagalli.

Prochaska wyjaśnia, że zastosowany instrument nie pozwala co prawda wykryć helu, ale najprawdopodobniej znajduje się on w chmurach. Zanotowano wodór oraz deuter. HIRES jest bardzo czuły na węgiel, tlen i krzem, ale żadnego z tych elementów nie odnotowano.

Dotychczas najmniejsza zarejestrowana zawartość metali wynosiła 1/1000 ilości znajdującej się w Słońcu. “Sądzono, że jest to wartość graniczna, że nic nie może zawierać mniej metali niż 1/1000 zawartości Słońca, gdyż metale są rozpowszechnione w całym wszechświecie. Tak więc nasze odkrycie było niespodziewane. To rzuca nowe światło na sposób rozprzestrzeniania się metali z gwiazd, które je tworzą” – mówi Fumagalli.

Opracowanie: Mariusz Błoński
Na podstawie: University of California, Santa Cruz
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

  1. lbooo 16.11.2011 09:10

    Odkryto jakis gaz którego skład odpowiada teoretycznemu składowi gazu pierwotnego i na tej podstawie założono że to gaz pierwotny.

    Gaz pierwotny teoretycznie powinien zawierać najlżejsze pierwiastki, wodór i hel. Coprawda detektor nie wykrywa helu, ale skoro jest wodór te hel też musi być…

  2. forest 16.11.2011 09:39

    @lbooo

    takie maja juz procedury 😉

  3. aorzel 16.11.2011 21:51

    teoria teorie teorie…czyli JEDNO WIELKIE EWOLUCYJNE KŁAMSTWO…

  4. edek 17.11.2011 06:48

    @Ibooo
    Każdy wodór jest gazem pierwotnym. Chodzi o to, że w obłoku nie ma śladów innych pierwiastków. Które mogły by powstać dzięki fuzji jądrowej. Inaczej, jeśli odkryto takie obłoki wodoru to znaczy, że prawdopodobnie przewidywania co do rozwoju wszechświata w bardzo wczesnym okresie mogą być słuszne. To jeden z puzli układanych przez kosmologów.
    A do wszystkich kpiarzy:
    Jak wiecie lepiej to może podzielicie się swoją “wiedzą” z ludzkością?

  5. edek 17.11.2011 06:53

    Wg modeli kosmologicznych wielkiego wybuchu reakcje jądrowe zachodziły gdy wszechświat był bardzo gorący. To czy powstały inne pierwiastki prócz helu jest uzależnione m.in. od szybkości rozszerzania się wszechświata. Poza tym rozkład “domieszek” w eksplodującym wczesnym wszechświecie powinien być dość jednorodny. Jeśli odkryto mgławicę bez innych domieszek, to pewnie tak wyglądał wczesny wszechświat.

  6. kapsaicyna1202 17.11.2011 10:25

    edek tak to już bywa ,wszystko krytykują a jak przyjdzie co do czego to sami nic nie potrafią powiedzieć tylko , że wszystko jest żle 🙂 a już nie wspomne o opisie matematyczny ho ho

  7. Obi-Bok 17.11.2011 14:40

    Udało im się odkryć coś, co potwierdza ich teorię (niekompletną z resztą) [najprawdopodobniej, bo helu nie są w stanie wykryć] i się cieszą jak dzieci, które znalazły coś pasującego do ich ulubionej zabawki.

  8. edek 19.11.2011 23:13

    @Obi-Bok
    Zgadza się. Jednak… wiesz może coś więcej? Jeśli nie to nie krytykuj. Można, a nawet trzeba krytykować naukowców aroganckich i zbyt pewnych siebie. A nie to, że jeszcze wiele nie wiedzą. tak myślę.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.