Odkryto bakterie, które jedzą butelkowy plastik

Opublikowano: 13.03.2016 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 784

Kenji Miyamoto z Uniwersytetu Keyo w Yokohamie (Japonia) i jego zespół znaleźli sposób utylizacji politereftalanu etylenu (PET). Ten termoplastik stosowany jest do produkcji plastikowych butelek, ubrań, kliszy filmowej i innych nośników informacji. PET stanowi jedną szóstą plastikowych odchodów na świecie.

Podczas badań naukowcy przeprowadzili kilka ekspedycji, w czasie których udało im się znaleźć i wydobyć ponad 250 fragmentów plastikowych śmieci, z których część miała na sobie ślady częściowego rozkładu. Biolodzy przeanalizowali genomy bakterii, żyjących w gruncie obok tych części plastiku i spróbowali wyodrębnić te, które zdolne są do zjadania PET. W tym celu kultury mikrobów umieszczono na cienkich warstwach polimeru.

Podczas eksperymentu naukowcy odkryli, że zwykła bakteria gruntowa Ideonella sakaiensis zdolna jest do życia na stuprocentowej „diecie” składającej się z politereftalanu etylenu i rozkładać jego molekuły na wodę i dwutlenek węgla.

Naukowcy przeanalizowali strukturę DNA bakterii i wyjaśnili, że za zniszczenie plastiku odpowiadają tylko dwa fragmenty.

Pierwszy, tzw. PEFaza, dzieli długie ogniwa polimeru na „cegiełki” z jednej molekuły glikolu etylenowego i kwasu tereftalowego jeszcze zanim plastik trafi do bakterii. Drugi fragment MGET-gidrolaza rozkłada oba te ogniwa na glikol etylenowy i kwas tereftalowy, które potem są wykorzystywane przez mikroby do działalności życiowej.

Proces rozkładu plastiku odbywa się dość powoli: bakterie „dojadły” swoją warstwę plastiku, na której żyły w laboratorium, dopiero po sześciu tygodniach. Ale biorąc pod uwagę, że takie plastikowe odchody leżą na wysypiskach po 70-100 lat, dodanie kolonii Ideonella sakaiensis do góry śmieci może znacznie przyspieszyć jej rozkład.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.