Odkrycia naukowe roku 2011

Opublikowano: 31.12.2011 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 757

Już nieraz biolodzy próbowali usystematyzować bogactwo gatunkowe naszej planety. Nie jest to jednak takie proste – świecące grzyby, skaczący karaluch, jaszczurka wegetarianin czy bakteria, która żywi się rdzą – to tylko niektóre z ciekawszych gatunków odkrytych przez badaczy w poprzednim roku. Tak zwany „top ten” najdziwniejszych odkryć sporządził International Institute for Species (IISE) działający przy Arizona State University.

RYBA, JAK NIETOPERZ

Ten gatunek ryby głębinowej z rodzaju ogackowatych odkryto w rejonie Zatoki Meksykańskiej, który został skażony ropą wydobywająca się z platformy Deepwater Horizon. Cechą charakterystyczną Halieutichthys intermedius jest masywne i spłaszczone ciało z wielką głową i ustami, przez co nazywana jest także pływającym nietoperzem. Ryba zaopatrzona jest w dwie płetwy brzuszne i silne mięśnie, dzięki czemu bez problemu może „chodzić” po dnie morskim.

SKACZĄCY KARALUCH

Skaczącego karalucha (Saltoblattella montistabularis) odkryto w Afryce Południowej, w okolicach Kapsztadu. Ma mniej niż centymetr długości, a dzięki niezwykle skonstruowanym nogom jest jednym z najbardziej skocznych owadów na świecie. Na czubku głowy ma umieszczoną antenkę, która pozwala utrzymać równowagę podczas skoków. Do tej pory uczeni byli przekonani, że skaczące karaluchy żyły jedynie w czasach prehistorycznych, w okresie późnej jury.

PAJĄK REKORDZISTA

Pająk Darwina (Caerostris darwini) przypomina trochę naszego rodzimego krzyżaka. A to, co wyróżnia madagarskiego pająka, spośród innych, to wyjątkowa wytrzymałość snutych przez niego nici, jak również ich rozmiar. Sporządzone przez niego sieci mogą osiągać powierzchnię wynoszącą nawet 2,8 metra kwadratowego, a podtrzymujące je nici – rozpiętość nawet 25 metrów. Na dodatek ich wytrzymałość jest dwukrotnie większa niż w przypadku jakiegokolwiek innego pająka i kilkakrotnie przekracza wytrzymałość kevlaru, syntetycznej nici, z której szyje się m. in kamizelki kuloodporne.

BAKTERIA Z APETYTEM NA RDZĘ

Ten rodzaj bakterii odkryto we wraku Titanica. Bakteria – nazwana przez naukowców Halomonas titanicae zamieszkuje „sople” utworzone z rdzewiejącej stali spoczywającego na dnie transatlantyku. Uczeni mają nadzieję, że bakterię będzie można wykorzystać do utylizacji starych, niepotrzebnych wraków spoczywających na dnie oceanów.

OWOCOŻERNY WARAN

Ciekawy gatunek owocożernego warana odkryto w niezbadanych dotąd lasach jednej z filipińskich wysp – Luzon. Varanus bitatawa waży około 11 kilogramów ma dwa metry długości i jest kuzynem nieco większego, mięsożernego warana z Komodo. Jako jeden z zaledwie trzech gatunków współczesnych waranów, Varanus bitatawa żywi się wyłącznie owocami i prowadzi bardzo skryty tryb życia, unikając wzroku ciekawskich tubylców.

ZAPYLAJĄCY ŚWIERSZCZ

Naukowcy odkryli, że nieznany wcześniej gatunek świerszcza Glomeremus orchidopilus, zamieszkującego wyspę na Oceanie Indyjskim, jest jedynym owadem na świecie, który może zapylić niezwykle rzadkiego storczyka Angraecum cadetii. Jest to bardzo niespotykane odkrycie, gdyż świerszcze znane są z tego, że kwiaty raczej jedzą niż zapylają.

PODWODNY GRZYB

Podwodny grzyb Psathyrella aquatica został odkryty przez profesora Roberta Coffana z South Oregon University w rzece Rogue River. Niezwykłe jest to, że grzyb wypuszcza zarodniki tylko i wyłącznie pod wodą. Jest to pierwszy, znany naukowcom, grzyb blaszkowy, który dzięki mocnej budowie i swoistym skrzelom jest w stanie żyć w rzekach.

ZĘBATA PIJAWKA

Odkryty w wodach Amazonki nowy gatunek pijawki charakteryzuje się masywną szczęką uzbrojoną w rząd ostrych zębów. Zwierzę zostało znalezione w Peru, przyczepione do błony śluzowej nosa małej dziewczynki. Ze względu na nieproporcjonalnie duże zęby pijawka została nazwana przez naukowców Tyrannobdella rex, co ma kojarzyć się z jednym z najbardziej drapieżnych dinozaurów – T. Rexem.

ŚWIECĄCE GRZYBY

Grzyb (Mycena luxaeterna) charakteryzuje się niezwykle intensywną biolumiscencją. Nowe odkrycie należy do rodzaju grzybówek (mycena), posiada małe (ok. 1 cm) kapelusze i przez 24 godziny na dobę emituje jasną, zielonożółtą poświatę. Prowadzący badania, prof. Dennis Desjardin z Uniwersytetu Stanowego San Francisco zainspirowany kompozycją „Requiem” Mozarta ochrzcił nowy gatunek grzyba nazwą Mycena luxaeterna co oznacza „wieczne światło”. Myceny można znaleźć na terenie Belize, Brazylii, Republiki Dominikany, w Japonii, Malezji, Portoryko i na Jamajce.

AFRYKAŃSKA ANTYLOPA

Odkrycie ssaka, to zawsze duże wydarzenie. Dlatego pojawienie się nowej antylopy (Philantomba walteri) z podrodziny afrykańskich antylop krętorogich – dujkerów, wywołało niemałe poruszenie w świecie nauki. Sprawa jest o tyle ciekawa, że po raz pierwszy badacze zobaczyli przedstawiciela tego gatunku, na jednym z mięsnych targów w zachodniej Afryce, gdzie był serwowany jako dziczyzna.

Na podstawie: BBC News, International Institute for Species (IISE)
Źródło: Ekologia.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.