Odejście Szyszko nie przesądziło o wycince puszczy

Opublikowano: 22.01.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 348

Odejście Jana Szyszko wcale nie przesądziło o zakończeniu wycinki. RDOŚ w Białymstoku przygotował projekty zarządzeń, dzięki którym chce zarabiać na sprzedaży drewna z Puszczy Białowieskiej. „To wrota do ekonomicznej eksploatacji rezerwatów” – uważa Przemysław Chylarecki z PAN.

Oko.press ujawniło projekty rozporządzeń białostockiego RDOŚ-u, które urząd na razie obawia się wdrożyć, ale zaznacza, że czeka na ogłoszenie wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, a potem zastanowi się, czy dalej je procedować. Tak stwierdziła regionalna dytrektor Beata Bezubik. Na razie Dyrekcję powstrzymała zdecydowana reakcja ekologów: Obozu dla Puszczy i Koalicji „Kocham Puszczę”. Ale po tym, jak Bruksela wyda wyrok, sprawa może wrócić, bo jest bardzo niejednoznaczna, a dla RDOŚ to łakomy kąsek.

Chodzi o to, że urząd ma wielką chęć dodatkowo zarobić na wycince drzew „zagrażających bezpieczeństwu” czyli takich, które rosną przy drogach, ścieżkach i szlakach turystycznych. Wycince poddawane są te z nich, które mają np.”poderwane systemy korzeniowe” lub „są zawieszone”. Generalnie prawo mówi o tym, by takie drzewa pozostawiać w rezerwacie „do naturalnego rozkładu”.

Ale RDOŚ wypatrzył w przepisach lukę: co jeśli takie drzewo spadnie na drogę, a nie w kierunku lasu? Można na tym drewnie zarobić: „Jednakże w momencie, gdy brak jest możliwości obalenia wszystkich drzew stwarzających zagrożenie w kierunku drzewostanu […] istnieje możliwość wywiezienia i zagospodarowania drewna, które po ścince znalazłoby się w obrębie szlaków”. Wówczas ciężki sprzęt mógłby wjechać do białowieskich rezerwatów: Lasów Naturalnych Puszczy Białowieskiej, Rezerwatu Krajobrazowego Władysława Szafera, Berezowa, Sitek i Starzyny.

Dlatego zawczasu przygotowano takie wskazówki, by spokojnie czekały sobie na możliwość wdrożenia. Ponadto, jak twierdzą nadleśniczowie, RDOŚ nie konsultował z nimi swoich projektów.

“Te rozporządzenia są bezczelne, ponieważ otwierają wrota do ekonomicznej eksploatacji rezerwatów w Puszczy Białowieskiej. Pokazuje to skalę desperacji puszczańskich nadleśnictw, które skłonne są wycinać nawet na obszarach chronionych, byle tylko zmniejszyć swój deficyt” – powiedział w rozmowie z „Okiem” dr hab. Przemysław Chylarecki z Instytutu Zoologii PAN. “A jeśli już rzeczywiście nie ma możliwości powalenia drzewa w kierunku drzewostanu, to jaki problem ścięte i przewrócone drzewo pociąć na mniejsze części i przetoczyć je na pobocze, by tam się rozłożyły?”

Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
mr_craftsman
Użytkownik
mr_craftsman

no i znowu manipulacja

rezerwat to NIE jest Puszcza

Puszcza to obszar kilku nadleśnictw, z których ponad 80% to od wieków lasy gospodarskie.

w wyniku goebbelsowskiej manipulacji ignoranci “myślą”, że wycinka w Puszczy to wycinka w rezerwacie….

Szaman
Użytkownik
Szaman

@mr_craftsman
Tak… a w wyniku odmóżdżającej propagandy kretynizmu pospolitego zwanego ekonomią rabunkową, tacy jak ty nie kapują że wycinka cennych turystycznie i przyrodniczo obszarów (bez względu na to czy są to rezerwaty) to ekonomicznie opłacalna rzecz tylko dla mafii która to teraz robi. Ani ty ani twoja rodzina ani żaden inny polak nie będzie miał z tego tytułu korzyści teraz ani w przyszłości za to jednego możesz być pewien polska stanie się jeszcze większym dnem a tysiące ludzi już tracą i stracą jeszcze więcej a co za tym stracisz i ty bo bezrobotni byli przedsiębiorcy z regionów puszczy którzy teraz zarabiali na turystyce tych “gospodarczych( nie gospodarskich:P)” obszarów (które mimo wszystko bez względu na to czy były w przeszłości eksploatowane czy nie, turystom się podobały bo wyglądały dziewiczo i miały też dobrą reklamę – jaki turysta nie słyszał o puszczy i nie chciał tam chociaż raz jechać ), będą żyli z twoich podatków albo wyjadą do twojego miasta gdzie zabiorą pracę tobie lub twoim dzieciom ;]

Tak więc jeśli nie należysz do tej mafii która teraz na tym “zarabia” okradając Polskę i naród to albo jesteś totalnym kretynem że to do ciebie nie dociera albo dałeś sie tak ogłupić że naprawdę czas najwyższy oprzytomnieć.

Pozdrawiam i naprawdę życzę więcej przenikliwości