Odebranie fotoradarów gminom zmniejszyło bezpieczeństwo na drogach?

Opublikowano: 01.06.2017 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 665

Naukowcy z Instytutu Transportu Drogowego zbadali miejsca pozbawione fotoradarów na mocy decyzji Sejmu, który przed dwoma laty zadecydował o odebraniu strażom gminnym możliwości stawiania własnych fotoradarów. Wyniki badań przeprowadzonych w 43 miejscowościach wskazują jednak, że likwidacja tych urządzeń w praktyce znacząco obniżyła bezpieczeństwo na lokalnych drogach, szczególnie w okresie letnim.

Działająca w ramach resortu infrastruktury Krajowa Rada Bezpieczeństwa Drogowego zamówiła specjalne badania w Instytucie Transportu Drogowego, których celem było zbadanie obecnej sytuacji w miejscowościach pozbawionych fotoradarów na mocy decyzji większości parlamentarzystów z lipca 2015 roku. Posłowie uznali wówczas, że odebranie możliwości stawiania fotoradarów przez straże gminne zakończy „łupienie kierowców” i spełni oczekiwania Najwyższej Izby Kontroli.

Wyniki badań przedstawione przez naukowców wskazują jednak, że likwidacja urządzeń doprowadziła do znacznego pogorszenia się bezpieczeństwa na drogach. W 43 zbadanych miejscowościach od stycznia do sierpnia 2016 roku liczba wypadków w stosunku do analogicznego okresu z 2015 roku wzrosłą o 10 proc., liczba rannych o 12 proc., natomiast zabitych o blisko 6 proc. Szczególnie szokujące są statystyki obejmujące jedynie czas letni od maja do sierpnia, kiedy liczba wypadków wzrosła o 24 proc. rannych o 23 proc., natomiast zabitych aż o 46 proc.

Już wcześniej informowano o negatywnych skutkach likwidacji radarów, ale obecny rząd nie przewiduje kolejnej nowelizacji prawa, chociaż to właśnie rządowy raport jako pierwszy wskazał na pogorszenie się bezpieczeństwa na drogach w miejscach gdzie zlikwidowano wspomniane urządzenia.

Na podstawie: Rp.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.