Odbyło się spotkanie ws. konfliktu na Ukrainie

Opublikowano: 25.12.2014 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 483

Zorganizowane w środę 24 grudnia w stolicy Białorusi Mińsku spotkanie grupy kontaktowej w sprawie rozwiązania konfliktu na wschodniej Ukrainie zakończono po pięciu i pół godzinach obrad – poinformowała rosyjska agencja TASS.

W przebiegających pod nadzorem przedstawicielki Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie na Ukrainę Heidi Tagliavini negocjacjach uczestniczyli reprezentanci władz Ukrainy i Rosji oraz delegaci prorosyjskich separatystów. Władze ukraińskie reprezentował były prezydent Leonid Kuczma, a Rosję – jej ambasador w Kijowie Michaił Zurabow. Wysłannikami separatystycznych republik ludowych Donieckiej oraz Ługańskiej byli Denys Puszylin i Władysław Dejny.

Rozmowy były zamknięte dla prasy, a po ich zakończeniu negocjatorzy nie wystąpili wobec dziennikarzy z jakimikolwiek komentarzami.

Poprzednie dwa spotkania grupy odbyły się w Mińsku we wrześniu. Zaowocowały one porozumieniami, które przewidywały m.in. zawieszenie broni, utworzenie zdemilitaryzowanej strefy buforowej i zatrzymanie oddziałów wojskowych obu stron na linii frontu według stanu z 20 września, jak też wymianę jeńców. Porozumienia są stale naruszane, ale od czasu ich zawarcia intensywność walk na wschodniej Ukrainie znacznie spadła.

Tego samego dnia niemiecka prasa krytycznie oceniła decyzję parlamentu w Kijowie o zezwoleniu Ukrainie na przynależność do międzynarodowych bloków militarnych takich jak NATO. Komentatorzy uważają, że zaostrzy to konflikt z Rosją.

Zmiana Ustawy o polityce wewnętrznej i zagranicznej oraz Ustawy o podstawach bezpieczeństwa nie należy do najmądrzejszych posunięć – oceniła „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Zdaniem autora komentarza ta decyzja „zmniejsza szanse na trwały rozejm na froncie wschodnioukraińskim”, który jest Ukrainie potrzebny do przeprowadzenia reform politycznych i gospodarczych.

Rząd niemiecki ma powody, by sprzeciwiać się wejściu Ukrainy do NATO – oceniła „FAZ”, dodając, że Berlin powinien jednak zasygnalizować Ukraińcom, że rozumie ich powody zabiegania o miejsce w Sojuszu.

Wydawana w Dreźnie „Saechsische Zeitung” napisała, że rozszerzenie NATO na Wschód z punktu widzenia Rosji naruszyłoby równowagę sił. Ponieważ jednak Ukraina jest daleka od spełnienia kryteriów stawianych przez Sojusz, byłoby dobrze, gdyby NATO „przestało budzić w Ukraińcach nadzieje, których nie można spełnić”.

„Nuernberger Zeitung” napisała, że prezydent Ukrainy Petro Poroszenko „zachowuje się jak facet, który podpalił swoją kawalerską kwaterę, licząc na to, że kobieta jego marzeń pozwoli mu wprowadzić się do niej”. W ten sposób prezydent wzmacnia te siły na Ukrainie, które chcą niezależnie od wszystkiego siłowo rozstrzygnąć spór o z rebeliantami, a nawet marzą o odbiciu Krymu. Nie jest to – zdaniem dziennikarzy gazety – dobry prognostyk przed rozmowami pokojowymi w Mińsku.

Także „Heilbronner Stimme” nakreśliła ponury obraz Ukrainy. „Krym zaanektowany, silny ruch separatystów na Wschodzie i prezydent, który nie ma nic lepszego do roboty, jak tylko narzucać się Zachodowi”. Ukraina jest zdestabilizowana i podzielona – oceniła ta regionalna gazeta.

Autorstwo: jkl
Źródło: Lewica.pl
Kompilacja 2 wiadomości na potrzeby “Wolnych Mediów”


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Aaron Schwartzkopf 25.12.2014 12:57

    Antyukraińskie, czy chociaż zlekka odbiegające od jedynie słusznej oficjalnej wersji doniesienia prasy zachodniej nie wróżą niczego dobrego. Ostatnio kiedy w połowie lipca “Daily Mail” prównał działania wojsk ukraińskich do działań wojsk niemieckich z czasów WWII – skończyło się to zestrzeleniem malezyjskiego boeinga… Opinia “wolnego świata” ma być zgodna z jedynie słuszną linią i już. Ciekawe co teraz się wydarzy. Zresztą nieważne co, byle można to było przypisać ruskim.

  2. Aaron Schwartzkopf 26.12.2014 08:42

    W prasie polskiej (cokolwiek by to miało znaczyć) wogóle trudno znaleźć najmniejszą wzmiankę niezgodną z oficjalnym stanowiskiem departamentu stanu.

  3. eLJot 26.12.2014 09:03

    @Aaron Schwartzkop
    Chyba polskojęzyczną…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.