Od przywileju do bezkarności

„Latami kultywowany status wyjątkowości i bezkarności ośmielił Izrael do uprawiania ludobójczej praktyki obserwowanej dziś w Gazie” – oświadczyła na forum ONZ Francesca Albanese, włoska prawniczka.

Jako sprawozdawca z ramienia ONZ od maja 2022 r. Albanese badała rozwój wydarzeń na terenach okupowanych przez Izrael. Jej kandydatura na piastowane stanowisko uważana za kontrowersyjną, wynikała z wypowiedzi w 2014 roku, kiedy to miała odwagę powiedzieć, że amerykańska i europejska bezwarunkowa uległość wobec lobby żydowskiego sprzyjają rozwojowi systemu segregacji (apartheidu). W związku z tym jej zdaniem ONZ powinno opracować plan zakończenia izraelskiej okupacji Palestyny oraz polityki osadnictwa. Albanese zwróciła uwagę, że narzędziem wymuszającym uległość wobec polityki Izraela jest nieustanne przypisanie winy i odpowiedzialności za holokaust. Błyskawiczną wówczas na tamtą opinię była reakcja Susan Heller Pinto – izraelskiej minister spraw zagranicznych i Żydowskiej Ligi Przeciw Zniesławieniom (ADF), szablonowo przypisująca Albanese antysemityzm.

Prezentując swój najnowszy raport w Genewie 27.03.2024 r., Francesca Albanese zaproponowała wniosek końcowy, żądając, by kraje członkowskie zastosowały natychmiastowe sankcje i embargo na dostawy broni dla Izraela. Przedstawiciel Izraela był nieobecny na tym posiedzeniu. Nieobecny był także przedstawiciel USA; zazwyczaj wcześniej dostrzegał wyłącznie rażące uprzedzenia w ocenie polityki tego państwa. Jeden z dziennikarzy domagał się od sprawozdawcy, by w ramach wiarygodnych dowodów na stawiany w raporcie zarzut, podać choć jeden dokument gdzie padałby jasno sformułowany izraelski cel nazwany „ludobójstwem”.

Apelując do obecnych, autorka raportu powiedziała: „Świat ogląda dziś gorzki owoc bezkarności Izraela. Błagam, by kraje członkowskie w poczuciu obowiązku wprowadziły embargo na dostawy dla Izraela po to, żeby oglądana teraźniejszość nie stała się przyszłością całej ludzkości”.

Oceniając rolę dwóch instytucji, które powinny stanąć na wysokości zadania wobec problemu, pani Albanese stwierdziła: „O ile Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości służy rozpatrywaniu spraw, to Międzynarodowy Trybunał Karny – jest od poprowadzenia śledztwa. Pomimo ukazywanych od miesięcy dramatów setek tysięcy mieszkańców Gazy, Izrael zamordował 30 000 Palestyńczyków, w tym śmiertelnych ofiar wśród samych tylko dzieci jest już ponad 13 000, co stanowi niechlubny rekord w konfliktach z ostatnich 4 lat”.

Przedstawiciel misji izraelskiej w Genewie z oburzeniem skomentował, że zarzucane Izraelowi „ludobójstwo” jest skandalem, ponieważ czyn ten można jedynie przypisywać terrorystom, takim jak ludzie z Hamasu.

Opracowanie: Jola
Na podstawie: YouTube.com
Źródło: WolneMedia.net