Od kiedy kierowcy nie muszą wozić dowodu rejestracyjnego pojazdu i potwierdzenia zawarcia polisy OC?

Opublikowano: 13.06.2018 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 587

W związku z licznymi wątpliwościami związanymi z potrzebą posiadania przy sobie przez kierowców pojazdów odpowiednich dokumentów Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia, że planowane zmiany wejdą w życie w terminie określonym w ogłoszonym wcześniej komunikacie.

Odpowiedni komunikat będzie opublikowany z co najmniej 3 miesięcznym wyprzedzeniem przed wprowadzeniem wyżej wspomnianych rozwiązań tak, jak przewidują przepisy Prawa o ruchu drogowym, które weszły w życie 4 czerwca 2018 r.

Na chwilę obecną nie ma w tej sprawie wyznaczonej żadnej konkretnej daty. Ministerstwo Cyfryzacji ma przystąpić natomiast do konsultacji ze wszystkimi służbami, które mogą dokonywać kontroli drogowych. Po uzyskaniu od nich stosownych potwierdzeń, Minister wyda i opublikuje wspomniany komunikat. Przewiduje się, że kierowcy będą mogli zostać uwolnieni od konieczności posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC jesienią tego roku.

Mamy nadzieję, że kierowcy będą mogli zostać uwolnieni od konieczności posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC jesienią tego roku.

Zdjęcie: Pexels (CC0)
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
emigrant001
Użytkownik
emigrant001

Są takie kraje jak Irlandia gdzie kierowca musi mieć jedynie kluczyki do auta.
Dowód rejestracyjni i badania techniczne zastępuje naklejka NCT, prawo jazdy zastępuje naklejka Insurance (ubezpieczenie pojazdu) ponieważ bez prawa jazdy nie da się ubezpieczyć samochodu, więc skoro mamy Insurance to musimy też mieć prawo jazdy. Jest jeszcze naklejka Tax czyli podatek drogowy.
W takim kierunku odbiurokratyzowania i likwidacji papierologii, likwidacji pieczątkownictwa należy zmierzać w każdym kraju. Tyle że wielu urzędników będzie wówczas niepotrzebnych.

Perun
Użytkownik
Perun

emigrant001 13.06.2018 15:27

“ponieważ bez prawa jazdy nie da się ubezpieczyć samochodu”

Coś chyba nie tak? Z tego co napisałeś wynika,że nie mogę mieć auta bez prawa jazdy bo go nie ubezpieczę? A może to kierowca jest ubezpieczony a nie samochód? ale to też bez sensu, bo musiałbym mieć tyle naklejek z ilu samochodów korzystam?

Perun
Użytkownik
Perun

A CEPiK im w końcu ruszył? pod koniec zeszłego roku samochodu przez miesiąc nie mogłem zarejestrować bo nie działał. Nie dalej jak wczoraj słyszałem w wiadomościach,że kilka portali rządowych nie działa bo awaria, ale wierzę w jesień – 2020roku:-)

emigrant001
Użytkownik
emigrant001

@Perun Zgadza się. ubezpiecza się kierowca a nie samochód. Opcja jedno auto kilku kierowców jest droższa i za każdym razem podaje się nr prawa jazdy kierowcy (kierowców) gdyż suma ubezpieczenia zależy od różnych czynników jak wiek, wypadkowość itd. Ciekawostką jest jednak fakt, że suma ubezpieczenia zależy od pojemności silnika samochodu który ubezpieczony nie jest.

lboo
Użytkownik
lboo

@Perun, @emigrant001: Ubezpiecza się samochód, nie kierowcę. Prosty przykład, gdy ktoś spowoduje wypadek samochodem ubezpieczonym przez Ciebie, ubezpieczenie nadal działa. Poza tym można ubezpieczyć samochód którego się nie jest właścicielem. A z drugiej strony mając ubezpieczenie na jeden samochód, podróżując innym nadal na ten drugi samochód trzeba posiadać ubezpieczenie. Czyli ubezpiecza się pojazd.
Można ubezpieczyć samochód nie posiadając prawa jazdy (na pewno w Polsce nie wiem jak gdzie indziej). Przy czym takie ubezpieczenie jest wtedy sporo droższe.

Perun
Użytkownik
Perun

lboo 14.06.2018 08:36

Doskonale wiem jak ubezpiecza się auto w Polsce :-)
Na podstawie odpowiedzi @emigrant001, muszę stwierdzić,że system irlandzki jest skomplikowany, ustawiony na żyłowanie klienta i dużo gorszy od naszego.Poza tym pamiętanie o dowodzie rejestracyjnym to, naprawdę nic skomplikowanego, mnie nie przeszkadza.

lboo
Użytkownik
lboo

@Perun: Obowiązek posiadania dowodu jest dodatkowym zabezpieczeniem antykradzieżowym. Bo jeżeli nie będzie takiego obowiązku, to policji trudno będzie odróżnić złodzieja od użytkownika pojazdu działającego za zgodą właściciela.