Łatwiej o certyfikaty znajomości języka polskiego

Opublikowano: 12.11.2015 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 572

Osoby, ubiegające się o certyfikat poświadczający znajomość języka polskiego, będą miały do nich łatwiejszy dostęp. W czwartek w życie wchodzi nowelizacja ustawy o języku polskim, dzięki której egzaminy będą mogły przeprowadzać np. szkoły polskie za granicą.

Zapisy nowelizacji ustawy o języku polskim oraz ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych mają zwiększyć dostępność egzaminów z języka polskiego, jako obcego zarówno pod względem liczby osób, które mogą przystępować do tego egzaminu, jak i poprzez wprowadzenie możliwości zdawania egzaminów na poziomach biegłości językowej dostosowanych do międzynarodowych standardów.

Dotychczas egzaminy przeprowadzała Państwowa Komisja Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego. Ze względu na ograniczoną liczbę ośrodków, w których odbywały się egzaminy, nie odpowiadało to zwiększonemu zainteresowaniu obcokrajowców językiem polskim. Teraz – po spełnieniu określonych wymagań – możliwość przeprowadzania egzaminów w Polsce i za granicą będą miały tzw. podmioty uprawnione.

Będą to uczelnie polskie i zagraniczne prowadzące studia w zakresie filologii polskiej, a także inne podmioty działające w kraju lub za granicą – np. szkoły językowe, instytuty i szkoły polskie za granicą. Aby otrzymać uprawnienia do egzaminowania, muszą one od co najmniej trzech lat prowadzić lektoraty, kursy lub inne zajęcia dydaktyczne z języka polskiego lub tego języka, jako obcego albo inne zajęcia dydaktyczne. Uprawnienia do organizowania egzaminów nadaje minister ds. szkolnictwa wyższego. Pierwsze może być przyznane na dwa lata, a dopiero kolejne uprawnienia na maksimum pięć lat. Minister na wniosek Komisji może też cofnąć uprawnienia do organizowania egzaminu.

Za koordynację systemu oraz jakość przeprowadzanych egzaminów, w tym ocenę komisji egzaminacyjnych będzie odpowiadała nowa Państwowa Komisja ds. Poświadczania Języka Polskiego jako Obcego. W jej skład wchodzi czternastu członków powoływanych przez ministra ds. szkolnictwa wyższego: dziesięciu specjalistów w zakresie nauczania języka polskiego lub języka polskiego jako obcego, w tym jeden powołany przez Radę Języka Polskiego.

Zwiększy się też liczba poziomów certyfikacji języka polskiego. Zamiast dotychczasowych trzech poziomów, będzie ich aż dziesięć: sześć od A1 do C2 oraz cztery poziomy dostosowane do potrzeb dzieci i młodzieży. Certyfikat – bez konieczności zdawania egzaminu – będą mogły otrzymać też osoby, które ukończyły studia w języku polskim albo uzyskały świadectwo dojrzałości w polskim systemie edukacyjnym, niekoniecznie w Polsce.

Ze zmian, które wprowadza ustawa o języku polskim wynikają też zmiany w ustawie o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Zgodnie z zapisami ustawy, co najmniej dwie osoby wchodzące w skład zarządu towarzystwa emerytalnego, w tym prezes zarządu, muszą posługiwać się językiem polskim. W przypadku obywateli państw obcych znajomość języka polskiego powinna być potwierdzona urzędowym poświadczeniem. Uzyskanie takiego poświadczenia będzie możliwe na zasadach opisanych w wchodzącej w życie ustawie o języku polskim.

Nowelizację ustawy o języku polskim oraz ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych opracowano na podstawie założeń przyjętych przez rząd w grudniu 2013 roku. Wnioskodawcą było Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Źródło: NaukawPolsce.PAP.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.