Od czasu inwazji na Ukrainę rośnie handel Belgii z Rosją

Opublikowano: 05.11.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1269

Rosyjska inwazja na Ukrainę i związane z nią sankcje nie zatrzymały wymiany handlowej państw Unii Europejskiej z Rosją. Wręcz przeciwnie, na przykład Belgia od lutego zwiększyła jej wartość o blisko 81 procent. Poza Belgią import towarów z Rosji zwiększyły w ciągu kilku miesięcy także Hiszpania, Niemcy czy Holandia.

Według amerykańskiego dziennika „The New York Times”, Belgia po rozpoczęciu wojny na Ukrainie nie tylko nie zawiesiła relacji handlowych z Rosją, ale dalej je rozwinęła. W przeciągu pierwszych sześciu miesięcy konfliktu wartość belgijsko-rosyjskiej wymiany handlowej zwiększyła się o 81 proc., jeśli weźmie się pod uwagę analogiczny okres w roku ubiegłym.

Należy podkreślić, że eksport z Belgii do Rosji zmniejszył się czterokrotnie, jednak odwrotnie było w drugą stronę. Po części jest to efekt wzrostu cen surowców energetycznych na światowych rynkach, tym niemniej jednocześnie zwiększył się zwłaszcza wolumen gazu LNG, który trafia z Rosji do portu w belgijskiej Antwerpii.

Ponadto Belgowie nie importują jedynie surowców energetycznych. Trzecim najpopularniejszym towarem kupowanym przez nich w Rosji są diamenty. Debata na ich temat trwa praktycznie od początku wojny na Ukrainie, lecz władze Belgii starają się chronić renomę portu w Antwerpii jako „globalnego centrum diamentów”.

Mimo ośmiu pakietów sankcji nałożonych na Rosję przez Unię Europejską, nie tylko Belgia znacząco zwiększyła swoją wymianę handlową z Rosją. „The New York Times” wymienia w tym kontekście zwłaszcza Hiszpanię, Niemcy i Holandię.

Na podstawie: Standaard.be, Nieuwsblad.be
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. pikpok 05.11.2022 12:03

    Pasożyty handlują diamentami, ludzie mają marznąć a rolnictwo upaść?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.