Od 8 lat więzienia za szerzenie dezinformacji

Opublikowano: 19.04.2023 | Kategorie: Media, Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3322

Grupa posłów PiS skierowała do Sejmu zmiany w „Kodeksie karnym”, w części dotyczącej przestępstwa szpiegostwa.

Rok temu taki projekt autorstwa Marcina Warchoła, wiceministra sprawiedliwości, trafił do zamrażarki klubu PiS. Jego nową wersję – już grupy posłów PiS – przedstawił Jarosław Krajewski, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych.

Obecne przepisy pochodzą z czasów zimnej wojny, nie obejmują nowych zagrożeń, a stary kodeks nie zawiera nawet definicji działalności wywiadowczej, która znalazła się w projekcie ministra Warchoła. Poza tym wyroki dla osób, które zdecydowały się za pieniądze lub „dla idei” ujawniać agentom obcego wywiadu informacje, są symboliczne – średni to rok.

Rozpowszechnianie nieprawdziwych lub błędnych informacji ma być karane więzieniem, jeśli dopuści się go osoba działająca na rzecz obcego wywiadu, a celem dezinformacji jest wywołanie poważnych zakłóceń w ustroju lub gospodarce Polski, innego państwa czy organizacji międzynarodowej.

Projekt wprowadza przełomowe zmiany. Za udział w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej grozi nie mniej niż 5 lat, ale już temu, kto przekazuje wiadomości mogące wyrządzić szkodę krajowi – od lat 8 lub dożywocie (dotyczy to funkcjonariuszy publicznych i osób pełniących dyspozycyjnie terytorialną służbę wojskową).

Od ośmiu lat ma grozić za prowadzenie dezinformacji – rozpowszechnianie nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd informacji, mających wywołać poważne zakłócenia w ustroju lub gospodarce RP. A minimum 10 lat lub dożywocie za sabotaż, dywersję lub działania terrorystyczne.

Nowością jest kara za tzw. gotowość wywiadowczą (od 6 miesięcy do lat 8) i za nieumyślne szpiegostwo – 5 lat. Projekt wprowadza również niekaralność dla osoby, która się wycofała z działalności i poinformowała o tym służby.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net

Komentarz „Wolnych Mediów”

Po kilkuletnim pobycie Mateusza Piskorskiego w areszcie śledczym, pod zarzutem rzekomego „szpiegostwa” polegającego na „wywieraniu wpływu na opinię publiczną” działalnością publicystyczną, nietrudno sobie wyobrazić, jak PiS wykorzysta to narzędzie do zwalczania niezależnych mediów i dziennikarzy. Jeśli to prawo przejdzie — rząd będzie mógł arbitralnie wsadzić do więzienia każdego, kto będzie szerzył inną narrację informacyjną niż rządowa. To rząd i podległe mu służby, jak ABW, będą decydować, czy jakaś informacja może wywołać „poważne zakłócenie w ustroju lub gospodarce państwa”, czy też nie. Widać to np. po cenzurze prewencyjnej, którą ABW zastosowała wobec wielu stron i portali, powołując się na „bezpieczeństwo państwa”. PiS pod pretekstem walki z obcą agenturą po prostu tworzy narzędzie do prześladowania niekontrolowanej opozycji, krytyków i osób ujawniających rządowe kłamstwa. Choć walka z obcą agenturą wydaje się słuszna, narzędzie tworzone przez posłów PiS jest śmiertelnie niebezpieczne dla wolności słowa w Polsce i uderzy w sygnalistów takich, jak np. Julian Assange, i będzie łamać konstytucyjne prawo do wolności słowa. Ludzie będą bali się ujawniać informacje szkodzące rządowi, nawet jeśli intencją będzie dobro Polski i Polaków. Za to szerzenie kłamstw przez rząd wprowadzających z premedytacją opinię publiczną w błąd oraz służenie WEF i Agendzie 2030, które zagrażają Polsce i są zwyczajną zdradą państwa, oczywiście wciąż nie będą ścigane.


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. agama 19.04.2023 13:29

    marzą im się stalinowskie opresje

  2. Walbar 20.04.2023 09:17

    Chazarscy panowie chcą miec władzę absolutną nad poliniakami.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.