Od 45 do 60 minut postoju dla kierowców zamiast mandatu

Opublikowano: 08.10.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 154

W Estonii wobec kierowców przekraczających maksymalną dozwoloną prędkość eksperymentalnie będzie stosowany tzw. uspokajający przystanek – donosi „Postimees”.

Kierowca, który naruszy zasady ruchu drogowego, będzie mógł wybrać pomiędzy zapłaceniem mandatu lub zatrzymaniem się, aby się uspokoić. Przystanek może trwać od 45 do 60 minut, w zależności od powagi wykroczenia. Środek został oficjalnie wprowadzony od 26 września.

Funkcjonariusze policji tą inicjatywą będą wpływać na sytuację z przekroczeniem prędkości. Osoby przekraczające dozwoloną prędkość będą miały wybór: zapłacić mandat lub pozostać na poboczu. Na przykład, w przypadku przekroczenia ograniczenia prędkości do 20 km/h, kierowca będzie musiał zatrzymać się na 45 minut. Tylko ci kierowcy, którzy wcześniej nie zostali złapani na przekroczeniu prędkości, będą mogli skorzystać z uspokajającego zatrzymania.

Według doradcy ds. innowacji Policji i Straży Granicznej Estonii Elari Kazemetsa w ostatnich latach liczba ofiar wypadków drogowych nie uległa zmianie. Zwykłe metody wpływania na osoby popełniające wykroczenia już nie pomagają. Policjanci spędzają dużo czasu na nadzorze drogowym i pracach profilaktycznych, ale nie udaje się uzyskać znaczących zmian na estońskich drogach.

„Stąd też narodził się pomysł, że należy spojrzeć na sytuację z innego punktu widzenia. Zastanawialiśmy się, jak zmienić zachowanie ludzi na drodze, stosując podejście zorientowane na człowieka” – powiedział policjant.

Aby zmienić zachowanie kierowców, policjanci przez prawie pół roku prowadzili ankiety wśród ludności i opracowali rozwiązanie problemu. Okazało się, że znaczna część kierowców nie uważa wypisania mandatu za karę. Dlatego zamiast pieniędzy estońscy policjanci zasugerowali zastosowanie nowej metody i ukaranie ludzi czasem.

Zdjęcie: Wikimedia Commons
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o