Od 20 do 200 tysięcy zł kary za bycie przedsiębiorcą

Opublikowano: 07.10.2016 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 557

Najnowsze projekty ustaw wypływające z Ministerstwa Finansów budzą po prostu grozę.

Fiskus ma bowiem mieć nowe narzędzia umożliwiające permanentną inwigilację podatnika w momencie, gdy złoży on wniosek o założenie działalności gospodarczej. Przed wydaniem pozwolenia na założenie firmy osoby “podejrzane o oszustwa” mają zostać obłożone obowiązkiem wpłaty kaucji od 20 do 200 tysięcy złotych.

Tempo wprowadzania nowych przepisów jest piorunujące. Nowelizacja ustaw m.in. o podatku VAT trafiła już ponoć do konsultacji publicznych. Sprawa jednak jest trzymana z dala od rozgłosu w obawie przed kolejnymi, masowymi protestami.

Nie wiadomo bowiem, na jakiej zasadzie US miałby określać czy dane osoby są podejrzane o oszustwa. Nie jest przecież wyznacznikiem tutaj fakt ewentualnych, toczących się postępowań, lecz samowolna decyzja urzędnika skarbowego. Taka dowolność interpretacji stojąca w wyraźnej sprzeczności z Konstytucją cofa nas do czasów zaborów i metod rodem z carskiej Rosji.

W praktyce oznaczać to bowiem będzie możliwość manipulacji przez urzędników na niespotykaną dotąd karę. Jak zatem mówić o przyjaznej gospodarce lub w ogóle o gospodarce wolnorynkowej skoro podjęcie działalności gospodarczej od razu ściąga na potencjalnego przedsiębiorcę aparat karno-skarbowy ?

Kaucja rejestracyjna, bo tak nazywa się nowa danina, będzie warunkiem założenia nowej firmy. Nie jest to jednak ani kapitał zakładowy, ani tym bardziej wydatek, który będzie można wliczyć w koszta. Będą to środki zatrzymywane przez urząd skarbowy, nie podlegające zwrotowi, a sama wysokość kaucji może ulec zwiększeniu w trakcie prowadzenia gospodarki. Podstawą do weryfikacji wysokości kaucji ma być stała kontrola “historii podatkowej”.

Dla przedsiębiorców czytających te szokujące pomysły jest to przede wszystkim impuls do przenoszenia firm za granicę. Nikt normalny nie będzie prowadził działalności w kraju, w którym biznes podlega stałemu wyciąganiu daniny na zasadach dowolnej interpretacji skarbowej.

Jest przecież oczywiste, że mechanizmy te tworzone są przede wszystkim po to, aby narzucić lokalnym urzędnikom nowe kwoty do regularnego ściągania pieniędzy z przedsiębiorców. Pozyskanie tych kwot od firm jest czynnikiem determinującym kontynuację zatrudnienia w urzędach skarbowych. Tak jak sprzedawcy mają limity sprzedaży do zrobienia w konkretnych miesiącach, tak samo urzędnicy skarbowi mają limity kwot do ściągnięcia z przedsiębiorców.

Zdziwi się bardzo minister Morawiecki, który twierdzi, że “widzi gigantyczne pieniądze do odzyskania z podatków”.

Zaledwie w III kwartale 2016 roku ilość firm przeniesionych do Czech i na Słowację wzrosła 8-krotnie (!!!). Przy tak galopującym procesie najprawdopodobniej w IV kwartale zobaczymy proces wynoszenia się firm na skalę, jakiej Polska nie widziała jeszcze od czasów 20-lecia międzywojennego.

Jak na ironię, już w tej chwili widać wyraźnie, że nowy “super-minister” zostanie w pierwszym kwartale kozłem ofiarnym PIS i poniesie osobistą oraz medialną cenę za nadchodzący krach finansów publicznych.

Autorstwo: Jarosław Narymunt Rożyński (Prezydent.org.pl)
Źródło: NEon24.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

 1. agama 07.10.2016 13:15

  no to się polskie firmy wyniosą wzbogacać zachód

 2. BrutulloF1 07.10.2016 13:25

  Dzisiaj 1 kwietnia?

 3. Fenix 07.10.2016 13:35

  Zabił rolnik kulawego konia którym orał pole ,i mówi mam spokój ,zakładając uprząż sobie , teraz musi sam orać .
  A ja myślę ze powinien podkuć konia .

 4. Brev 07.10.2016 14:24

  Dumam nad przeniesieniem ale mam 750 km ;(

 5. Czejna 07.10.2016 14:24

  Polska, to zrodlo niewyczerpalnych absurdow.
  Zdecydowana wiekszosc z tych 460 oslow w sejmie,
  to takie male ich fabryczki.
  Sprzezone, bija rekordy.

 6. ZIWK 07.10.2016 15:32

  Jedyne i niewyczerpane źródło pieniędzy to obłożenie akcyzą głupoty.
  Wystarczą agenty US w Sejmie i we wszystkich budynkach administracji rządowej.

 7. emigrant001 07.10.2016 17:49

  Powierzanie stanowiska Ministra Finansów osobie, która nie poradziłaby sobie z prowadzeniem warzywniaka to prosta droga do katastrofy.
  Urzędnik w Polsce to z reguły osoba bez osiągnięć, bez wiedzy praktycznej, bez wizji, pomysłu i taki NIKT poucza przedsiębiorców, którzy potrafią zrobić coś z niczego.
  Państwo (teoretyczne) nikomu niepotrzebne należy zlikwidować, po to by ludziom żyło się łatwiej.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.