Od 1 stycznia jest 15% CIT

Opublikowano: 09.01.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 564

W dniu pierwszego stycznia tego roku weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

W dniu pierwszego stycznia tego roku weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), w której zasadnicza zmiana polega na obniżeniu stawki tego podatku z 19% do 15%.

Obniżenie stawki podatku dotyczy tzw. małych i średnich firm mających osobowość prawną, u których wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług), nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 1,2 mln euro (przeliczenia tej kwoty na złote ma być stosowanych średni kurs euro ogłaszany przez NBP w pierwszy roboczy dzień października poprzedniego roku podatkowego).

Obniżoną stawkę podatku CIT będą mogły stosować także firmy rozpoczynające swoją działalność, przy czym tego rodzaju nowe podmioty będą musiały spełnić określone warunki wymienione w ustawie.

Ustawa zawiera także przepisy uniemożliwiające korzystania z obniżonej stawki podatku CIT tym przedsiębiorcom, którzy na przykład dokonali podziału istniejącego przedsiębiorstwa, aby skorzystać z tej preferencji.

Jak szacuje minister finansów z preferencyjnej 15% stawki podatku CIT może skorzystać blisko 90% wszystkich podatników tego podatku (a więc zdecydowana większość firm), czyli nawet 400 tysięcy przedsiębiorstw.

Na podstawie danych z roku podatkowego 2015, firm spełniających warunek obrotów poniżej 1,2 mln euro było w Polsce 393 tysiące, przy czym tych, które wykazały dochód za tamten rok było tylko 135 tysięcy.

Według ministra finansów łączny koszt dla budżetu państwa wprowadzenia obniżonej stawki podatku dochodowego dla małych firm nie powinien być wyższy niż 270 mln zł, ale jednocześnie wprowadzone uszczelnienia przyniosą podobnej wysokości dodatkowe dochody, więc sumarycznie zmiany będą neutralne dla finansów państwa.

Wprowadzona nowelizacja prawa podatkowego nie będzie dotyczyła przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, ale rozliczających się z fiskusem w ramach podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Ta kategoria przedsiębiorców ma zdaniem ministra finansów już możliwość wyboru podatku, może to być liniowa stawka wynosząca, 19% (podczas gdy podatek dochodowy od osób fizycznych -PIT ma skalę progresywną składającą się z dwóch stawek 18% i 32%) albo uproszczone zryczałtowane formy opodatkowania takie jak ryczałt od przychodów ewidencjonowanych czy karta podatkowa. Możliwość korzystania przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą z liniowej stawki podatku PIT (w sytuacji, kiedy podatek ma skalę progresywną), a także uproszczone formy opodatkowania są już zdaniem ministra finansów wystarczającą formą preferencji dla tej kategorii przedsiębiorców.

Obniżenie stawki podatku dochodowego dla małych i średnich firm z 19% do 15% będzie dotyczyło jak łatwo się domyślić głównie firm polskich i jest realizacją kolejnego zobowiązania wyborczego Prawa i Sprawiedliwości zaadresowanego tym razem do polskich przedsiębiorców. Kolejne postulaty środowiska przedsiębiorców będą przedstawiane i realizowane w ramach Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przygotowywanej przez wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego.

Już od początku grudnia poprzedniego roku Sejm uchwalił pierwszą z 8 ustaw zawierających uproszczenia w prawie adresowane do przedsiębiorców, które przedstawił podczas Kongresu 590 w Rzeszowie wicepremier Mateusz Morawiecki.

Zmiany zaproponowane przez rząd, dotyczyły prawa podatkowego i prawa budowlanego i są związane z najbardziej uciążliwymi dla przedsiębiorców przepisami z tych dwóch obszarów regulacji.

Autorstwo: Zbigniew Kuźmiuk
Źródło: Stefczyk.info


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. sync 09.01.2017 12:14

    Czyli obniża się podatki spółkom generującym miesięczny zysk na poziomie co najmniej 40 tys. złotych. Natomiast przedsiębiorcy będący na podatku liniowym, którzy nie chowają się za spółkami, mają wybór bo mogą płacić 19%. To jakiś żart.

  2. Logika 09.01.2017 15:54

    Mają ludzi za idiotów? Kto się na to nabierze? Pod koniec drugiego kwartału 2016 roku była mowa o podatku CIT na poziomie 40% dla micro i małych firm, to już 3 miesiące później “wpływy” do budżetu rządu spadły o kilka ładnych procent. Myślą że taki kosmetyczny zabieg coś zmieni? Jak pójdą w ślady Rumuni to dopiero coś się zmieni.

  3. MichalR 09.01.2017 20:35

    Ja rozumiem, że najważniejsza jest mała i średnia firma, ale żeby ktoś robił na Polaków wypadałoby podatek obniżyć poniżej standardów europejskich w szczególności dla dużych firm. Pytanie zasadnicze jak sprawić aby każda firma działająca w Polsce chciała odprowadzać w Polsce nie tylko podatek od dochodów wypracowanych w Polsce, ale o ile to tylko możliwe również podatek od możliwie jak największej części finansów przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.