Oczyszczono ją z zarzutu spiskowania przeciw państwu i armii

Opublikowano: 06.01.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1751

Louisa Hanoune, sekretarz generalna algierskiej Partii Robotniczej, została ostatecznie oczyszczona z zarzutów spiskowania przeciwko wojsku i państwu, za co w 2019 r. skazano ją na 15 lat więzienia.

https://www.youtube.com/watch?v=ppZ1O_1_huY

Hanoune została aresztowana 9 maja 2019 r. Postawiono jej zarzut „spiskowania przeciwko armii i państwu”, zakuto w kajdanki wprost w budynku sądu wojskowego, gdzie stawiła się w charakterze świadka na zupełnie innej rozprawie, a następnie w ekspresowym trybie osądzono i skazano na 15 lat więzienia. W obronie działaczki stanęli lewicowi intelektualiści, głównie z Francji, ale też z innych krajów europejskich. Ostatecznie w lutym 2020 r. w sprawie Hanoune zapadł wyrok w drugiej instancji: trzy lata więzienia, z czego dwa i trzy miesiące w zawieszeniu. To oznaczało, że weteranka algierskiej lewicy, wieloletnia parlamentarzystka, pierwsza w historii kobieta, która ubiegała się w Algierii o urząd prezydencki, wyjdzie na wolność. Hanoune i jej obrońcy domagali się uniewinnienia, przekonując, że zarzuty są absurdalne.

Jedynym dowodem, jaki miał świadczyć o zaangażowaniu polityczki w spisek przeciwko państwu i wojsku, miał być udział w spotkaniu z Saïdem Boutefliką, bratem i doradcą ówczesnego prezydenta Abd al-Aziza Boutefliki. Podczas tego spotkania, 27 marca 2019 r., jak twierdzili wojskowi prokuratorzy, omawiano możliwości utrzymania starego i niedołężnego Boutefliki przy władzy i równoczesnego usunięcia najwyższych dowódców wojskowych. Hanoune stanowczo zaprzeczała, jakoby taka rozmowa miała w ogóle miejsce. Przypominała, że Bouteflika przez kilkadziesiąt lat rządów w Algierii dwukrotnie proponował jej – lub innemu przedstawicielowi Partii Robotniczej – stanowisko w rządzie. Podkreślała też, że jako komunistka zawsze była krytycznie nastawiona do rządu algierskiego i osobistych kierunków polityki Boutefliki. Nie miała więc żadnych podstaw, by zaangażować się w spisek na korzyść jego i jego klanu. Partia Hanoune argumentowała, że spotkanie z Saidem Boutefliką i generałami algierskiego wywiadu Mohamedem Mediene’em i Athmane’em Tartagiem miało charakter niezobowiązującej rozmowy o możliwościach wyjścia z potężnego politycznego kryzysu, jaki wybuchł, gdy obywatelki i obywatele Algierii wyszli na ulice, protestując przeciwko kolejnemu startowi Abd al-Aziza Boutefliki w wyborach prezydenckich, mimo fatalnego stanu zdrowia słynnego niegdyś bojownika o niepodległość Algierii.

2 stycznia 2021 r. sprawa Hanoune została jeszcze raz rozpatrzona przez trybunał wojskowy w Blidzie, po kasacji złożonej do algierskiego Sądu Najwyższego. Tym razem zapadł wyrok, jakiego obrońcy polityczki oczekiwali od samego początku: uniewinnienie.

Razem z Hanoune przed sądem stanęli Saïd Bouteflika oraz obaj generałowie wywiadu algierskiego . Wszyscy zostali uniewinnieni. Bouteflika, najbardziej znana w społeczeństwie postać spośród podsądnych, nie wyszedł jednak na wolność, gdyż ciążą na nim zarzuty korupcyjne – z więzienia wojskowego trafił do aresztu.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Na podstawie: Liberte-Algerie.com
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.