Ocieplenie doprowadziło do wzrostu rozmiarów kwiatów roślin

Opublikowano: 17.03.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1092

Rośliny zwiększają rozmiar kwiatów — informuje Uniwersytet Michigan.

Biolodzy od dawna zauważyli, że wraz z ociepleniem klimatu wiele roślin zaczyna kwitnąć wcześniej na wiosnę. Tendencja ta niepokoi ekspertów, ponieważ może zakłócać interakcje między roślinami a zwierzętami – pszczołami, ptakami, nietoperzami i innymi – które je zapylają. Znacznie mniej uwagi poświęcono zmianom innych cech kwiatów, takich jak ich wielkość, które mogą również wpływać na interakcje roślin i zapylaczy, których ze względu na zmiany klimatu jest coraz mniej.

James Erickson z University of Michigan i jego współpracownicy przeprowadzili eksperyment. Zebrali nasiona powoju z obrzeży rolniczych pól soi i kukurydzy w Tennessee, Północnej i Południowej Karolinie. Zbiórka odbyła się dwukrotnie: w 2003 i 2012 roku. W tym dziewięcioletnim okresie region doświadczył wzrostu średnich temperatur, zwłaszcza w nocy, a także wzrostu ekstremalnych opadów na przemian z bardziej ekstremalnymi suszami. Aby sprawdzić zmiany w morfologii kwiatów, naukowcy zasadzili zebrane w terenie nasiona z obu lat w szklarni Ogrodów Botanicznych Uniwersytetu Massachusetts. Kiedy kwiaty się otworzyły, zmierzono ich właściwości za pomocą suwmiarki cyfrowej. Łącznie zmierzono 2836 kwiatów z 456 roślin.

Okazało się, że korony powojów stały się znacznie szersze w ciągu dziewięciu lat – 4,5 centymetra średnicy w 2003 roku w porównaniu do 4,8 centymetra w 2012 roku, przy czym różnica ta była bardziej wyraźna na północy kraju. Ponadto z czasem kwiaty stały się bardziej „satysfakcjonujące” dla zapylaczy. Kwiaty Ipomoea wyhodowane z nasion zebranych w 2012 roku wytworzyły średnio więcej ziaren pyłku i więcej nektaru niż kwiaty z nasion zebranych w 2003 roku. Jednak naukowcy nie są pewni tego wniosku, ponieważ analizę nektaru i pyłku przeprowadzono na mniejszej próbce.

Zdaniem naukowców wzrost wielkości kwiatów wiąże się z koniecznością zwrócenia uwagi na owady w obliczu globalnego ocieplenia.

Zdjęcie: pieterz (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.