Ochrona tygrysów jest niewystarczająca

Opublikowano: 03.12.2012 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 547

Żyjącym na wolności tygrysom zagraża kłusownictwo i utrata naturalnych siedlisk, a w systemie ich ochrony znajdują się poważne luki – poinformowała w czwartek międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF.

Populacja tygrysów na wolności liczy zaledwie 3,2 tys. osobników. WWF podkreśla, że parki, w których żyją, borykają się z problemami takimi jak nieefektywne zarządzanie, niewystarczające zasoby ludzkie i braki w wyposażeniu. Inwestowanie w sprzęt i szkolenia mogłoby zaowocować podwojeniem liczby tygrysów do 2022 roku.

Jednak głównym zagrożeniem dla przyszłości gatunku, oprócz kłusownictwa jest utrata naturalnych siedlisk.

WWF sprawdził, jak wygląda ochrona tygrysów w 135 kluczowych siedliskach występowania tych zwierząt na świecie. Raport obejmuje sześć elementów: ochrona prawna, zarządzanie, efektywne patrole, system komunikacji, wykrywalność przestępstw oraz dostępność szkoleń i sprzętu dla pracowników parków i rezerwatów.

Ponad 90 proc. sprawdzonych przez WWF siedlisk zostało objętych ochroną prawną, jednak w ponad połowie z nich nie istnieją plany zarządzania tym gatunkiem. Zgodnie z raportem brakuje tam także strażników. W południowej i południowo-wschodniej Azji jedynie 12 proc. parków narodowych i rezerwatów jest chronionych przez wystarczającą liczbę strażników. Ponad 50 proc. pracowników nie zostało przeszkolonych i nie dysponuje odpowiednim sprzętem.

“Objęcie ochroną miejsc, w których żyją tygrysy, nie wystarczy, by je ocalić – mówi Mike Baltzer z międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF. – Potrzebne są plany ochrony gatunku, efektywne zarządzanie, inwestycje w kadrę oraz w sprzęt. Inaczej parki narodowe i rezerwaty będą istnieć jedynie na papierze”.

Tygrys jest obecnie jednym z najbardziej zagrożonych gatunków na świecie. WWF we współpracy z rządami państw, w których żyją tygrysy, stara się ograniczyć kłusownictwo i podwoić liczbę tygrysów do 2022 roku. Wciąż największe zagrożenie stanowią dla tych zwierząt kłusownicy. Na tygrysy poluje się ze względu na ich skóry oraz części ciała wykorzystywane w tradycyjnej medycynie azjatyckiej.

Opracowanie: mrt, tot
Zdjęcie: Tambako the Jaguar
Źródło: PAP – Nauka w Polsce


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.