Ochrona rekinów nabiera coraz większego rozpędu

Opublikowano: 23.11.2011 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 513

UNIA EUROPEJSKA. Koalicja Shark Alliance z radością powitała długo oczekiwaną propozycję, jaką złożyła w poniedziałek Komisja Europejska w sprawie zlikwidowania luk w unijnym zakazie odcinania płetw rekinom (ang. finning) czyli marnotrawnej praktyce odcinania płetw i wyrzucania reszty ciała z powrotem do morza.

Chodzi o stosowaną często przez rybaków praktykę obcinania płetw złowionym rekinom. Płetwy są obcinane od razu na pokładzie statku, zazwyczaj żywym rybom, a reszta wrzucana jest z powrotem do wody.

Zgodnie z danymi Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN), co roku na świecie odcina się płetwy milionom rekinów. Pobłażliwość obecnego rozporządzenia UE, przyjętego w 2003 roku, nie pozwala na wykrywanie i karanie procederu odcinania płetw. Obecna propozycja, o ile zostanie przyjęta przez Radę i Parlament Europejski, zagwarantuje wyładunek na ląd wszystkich rekinów złowionych przez unijne jednostki lub na unijnych wodach, wraz z płetwami naturalnie przytwierdzonymi do ciała. Działacze ochrony środowiska morskiego i naukowcy zalecają tę politykę, jako najskuteczniejszy środek zapewniający przestrzeganie zakazu odcinania płetw na morzu.

„Propozycja Komisji jest pozytywnym krokiem w stronę ogromnie potrzebnej ochrony rekinów”, mówi Sandrine Polti, doradca ds. polityki w sprawie rekinów Pew Environment Group i Shark Alliance. „Obecnie odpowiedzialność spoczywa na ministrach rybołówstwa i na europarlamentarzystach ze wszystkich 27 państw członkowskich, którzy muszą wyrazić zgodę na tę propozycję, będącą jedynym skutecznym sposobem zaprzestania odcinania płetw rekinom na morzu”.

Płetwy rekina są zasadniczym składnikiem tradycyjnej i drogiej azjatyckiej zupy. Unia Europejska, a zwłaszcza Hiszpania, jest jednym z głównych dostawców płetw rekina do Azji.

Komisja zaproponowała zaprzestanie wydawania specjalnych zezwoleń, ciągle jeszcze wydawanych przez niektóre państwa członkowskie, które pozwalają rybakom na odcinanie płetw rekinom na morzu i na wyładunek osobno płetw i tuszy. Hiszpania wydała najwięcej takich zezwoleń, w ilości wystarczającej dla całej swojej floty. Sektor rybacki oraz rząd tego kraju zapewne będzie w dalszym ciągu sprzeciwiał się propozycjom zmian zakazu odcinania płetw.

W zeszłym miesiącu, w ramach piątego corocznego „Europejskiego Tygodnia Rekinów”, tysiące Europejczyków wzywało ministrów odpowiedzialnych za sektor rybołówstwa do pomocy w likwidacji luk w zakazie odcinania płetw i do wywiązania się ze zobowiązań Europejskiego Planu Działania Na Rzecz Rekinów.

Na podstawie: Shark Alliance
Źródło: Ekologia.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. MamDosc 23.11.2011 10:38

    Szkoda że polskie dzieci nie mają płetw,może ktoś by wymyślił program chroniące je .

  2. sfisol 24.11.2011 13:01

    Nie mówiąc juz o choćby 5 milionach dzieci ulicy w Rosji, ale to nie oznacza, że o całej reszcie problemów mozna zapomnieć.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.