Ochrona kobiet w ciąży ogranicza prawa kobiet do wyboru?

Opublikowano: 15.05.2023 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1320

Posłanka konserwatywna Cathay Wagantall z Kanady zaproponowała ustawę C-311, która jest kolejną próbą ochrony kobiet w ciąży. Ustawa spotkała się jednak z krytyką ze strony liberałów i posłów NDP, którzy twierdzą, że jest antyaborcyjna.

Violence Against Pregnant Women Act wprowadza poprawki do kodeksu karnego, dodając nadużycia wobec kobiet w ciąży oraz narażanie ich na cierpienia fizyczne i psychiczne do listy czynników branych pod uwagę podczas orzekania o wymiarze kary. Oznacza to, że przestępca mógłby dostać surowszy wyrok, jeśli stosował przemoc wobec kobiety będącej w ciąży.

Ustawa jest reakcją na ponad 80 przypadków zabójstw kobiet w ciąży, do których doszło w ostatnich latach. Wśród zabitych kobiet była m.in. 18-letnia Rori Hache uderzona w głowę młotkiem lub innym podobnym ciężkim przedmiotem, i 31-letnia Cassandra Kaake, która została uduszona, poderżnięto jej gardło, polano ją benzyną i podpalono.

Wagantall mówi, że jej ustawa nie ma nic wspólnego z aborcją. Chce, chronić kobiety w ciąży i zależy jej na tym, by orzekane wyroki były odpowiednie do popełnianych przestępstw. Podkreśla, że chodzi o kobiety, które chciały urodzić swoje dzieci, ale zostały brutalnie zabite. Posłanka uważa, że każdy członek parlamentu powinien poprzeć jej ustawę. Posłowie liberalni i NDP twierdzą jednak, że ustawa chroniąca kobiety w ciąży jest antyaborcyjna – mimo że ustawa C-311 nie zawiera żadnej wzmianki o regulowaniu lub zakazywaniu aborcji. Słowo aborcja ani razu nie pojawia się w tekście.

Premier Justin Trudeau określił ustawę Wagantall „kolejną zawoalowaną próbą konserwatystów ograniczania prawa kobiet do wyboru”. Minister ds. rodzin, dzieci i rozwoju społecznego, Karina Gould, wypowiada się w podobnym tonie. Również minister sprawiedliwości David Lametti stwierdził, że ustawa nie tylko sprawia, że kobiety w ciąży będą mniej bezpieczne, lecz także próbuje ograniczyć prawo do wyboru. Lider NDP Jagmeet Singh doszukuje się w ustawie ukrytych technik ograniczania dostępu do aborcji.

Abortion Rights Coalition of Canada (ARCC) krytykując ustawę twierdzi, że konserwatyści znów próbują bronić praw płodów. Organizacja poddaje pod wątpliwość motywy Wagantall i przypomina, że posłanka ma poglądy pro-life, a wcześniej występowała z ustawą zakazującą mizoginistycznej praktyki aborcji selektywnej.

Mimo retoryki liberałów, NDP i proaborcyjnych aktywistów, lider partii konserwatywnej, Pierre Poilievre zamierza głosować za ustawą Wagantall. CPC promuje ustawę na swojej stronie internetowej.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.