Ocean Antarktyczny głównym „absorberem” nadmiaru ciepła

Opublikowano: 11.09.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 798

Australijscy naukowcy stworzyli model globalnej cyrkulacji oceanicznej, aby oszacować tempo ocieplenia w ciągu ostatnich 50 lat. Według „Nature Communications” wyniki wykazały, że ogrzewanie wód przebiega nierównomiernie.

Wiadomo, że oceany przyczyniają się do spowolnienia globalnego ocieplenia. Pochłania około 40% emisji dwutlenku węgla i około 90% nadmiaru ciepła generowanego przez działalność człowieka. Nowe badanie wykazało, że niektóre oceany bardziej aktywnie pochłaniają ciepło niż inne. W pochłanianiu nadmiaru ciepła dominuje Ocean Południowy, choć zajmuje tylko 15% całkowitej powierzchni zasobów wodnych.

W rzeczywistości sam Ocean Antarktyczny (inne nazwy – Południowy Ocean Lodowaty, Ocean Południowy) może odpowiadać za praktycznie całość globalnego pochłaniania ciepła przez ocean. Baseny Pacyfiku i Atlantyku również pochłaniają ciepło, ale „oddają” je z powrotem do atmosfery.

Naukowcy powiązali to zjawisko z położeniem geograficznym Oceanu Antarktycznego. Silne wiatry zachodnie, które otaczają Antarktydę, wieją na dużą odległość, nieustannie unosząc masy zimnej wody na powierzchnię. Zimne strumienie płyną na północ, łatwo pochłaniając ciepło z cieplejszej atmosfery. Na około 45-55° szerokości geograficznej południowej (pas szerokości geograficznej na południe od Tasmanii, Nowej Zelandii i południowych regionów Ameryki Południowej) nadmiar ciepła trafia w głąb lądu.

Badanie mówi, że ocieplenie Oceanu Antarktycznego doprowadziło do zmian w całkowitej zawartości ciepła oceanów na całym świecie w ciągu ostatniego półwiecza. A te zmiany są nieodwracalne, przynajmniej w skali ludzkiego czasu.

Minęło kilka tysiącleci, zanim ciepło z głębin oceanu wróciło do atmosfery. Oznacza to, że zmiany, które zaszły teraz, będą odczuwalne dla przyszłych pokoleń. A konsekwencje pogorszą się, jeśli emisje gazów cieplarnianych nie zostaną zmniejszone, ostrzegają klimatolodzy.

Przewiduje się, że do 2100 r. zawartość ciepła w Oceanie Antarktycznym wzrośnie siedmiokrotnie. Będzie to miało negatywny wpływ zarówno na lokalne ekosystemy morskie, jak i klimat całej planety.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.