Obywatele RPA coraz bardziej niechętni ANC

Opublikowano: 12.05.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 416

Afrykański Kongres Narodowy (ANC) jednak zwycięski w wyborach parlamentarnych w RPA. Afery korupcyjne i utrzymywanie się nierówności społecznych, za co obywatele coraz częściej winią nieudolne zarządzanie państwem przez polityków ANC, nie pozostały jednak bez wpływu na wynik.

57,5 proc. głosów to oczywiście nadal zdecydowana większość – główna opozycyjna formacja, czyli Sojusz Demokratyczny, uzyskał poparcie niecałych 21 proc. wyborców, a radykalnie lewicowy Ruch Bojowników o Wolność Gospodarczą zajął trzecie miejsce z wynikiem 10,78 proc. głosów.

Partia prezydenta Cyrila Ramaphosy, który w ubiegłym roku zastąpił na urzędzie skompromitowanego Jacoba Zumę, nigdy wcześniej nie zdobywała w wyborach parlamentarnych mniej niż 60 proc. poparcia. Słabszy wynik obserwatorzy powszechnie interpretują jako wyraz złości z powodu utrzymujących się społecznych nierówności, trudności w dostępie do mieszkań, bezrobocia i kolejnych skandali korupcyjnych. Taki rezultat sprawi, że prezydent zapewne utrzyma się na czele partii i państwa, ale będzie miał ogromne trudności, by przekonywać wpływowych działaczy ANC do swojego programu reform.

Tymczasem na niezadowolenie tlące się w społeczeństwie rządzący będą musieli zareagować szybko. Bezrobocie w RPA sięga poziomu 27 proc., a wśród młodych dorosłych sięga połowy całej grupy wiekowej. O tym, że młode pokolenie mieszkańców RPA jest coraz bardziej oburzone świadczy fakt, że 6 mln młodych obywateli w ogóle nie przeszło procedury rejestracji na wybory, nie widząc najwyraźniej nikogo wartego poparcia wśród kandydatów.

Autorstwo: MKF
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Cosmo 12.05.2019 19:00

    A biali mają jeszcze tam prawo głosu?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.