OBWE zaniepokojona umową ACTA

Opublikowano: 15.02.2012 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 604

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) wyraziła zaniepokojenie porozumieniem ACTA i w liście do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza zaapelowała o respektowanie swobody wypowiedzi.

“Jestem zaniepokojona porozumieniem ACTA, które może mieć konsekwencje dla swobody wypowiedzi i wolnego przepływu informacji w erze cyfrowej” – oświadczyła przedstawicielka OBWE ds. wolności mediów Dunja Mijatović.

“Myślę, że byłoby konstruktywne przeprowadzić bardziej kompletną ocenę konsekwencji, jakie to porozumienie może mieć dla fundamentalnych praw, zwłaszcza wolności wypowiedzi i prawa do prywatnego życia w Unii Europejskiej i poza nią” – głosi list przekazany przez OBWE do wiadomości publicznej.

Mijatović wskazała m.in., że jedną z możliwych konsekwencji ACTA może być przekazywanie przez dostawców usług internetowych odpowiednim służbom informacji o prywatnym życiu domniemanych sprawców naruszeń z obszaru prawa autorskiego – bez decyzji wymiaru sprawiedliwości i możliwości apelacji.

Przedstawicielka OBWE zaapelowała do PE, by na najbliższych sesjach zajął się tą kwestią.

W sobotę w wielu europejskich miastach odbyły się demonstracje przeciwników kontrowersyjnej umowy.

ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), czyli porozumienie przeciw obrotowi podróbkami, to umowa handlowa mająca na celu wzmocnienie ochrony własności intelektualnej głównie w stosunkach handlowych między państwami na całym świecie. Pojęcie własności intelektualnej dotyczy także internetu, gdzie masowo publikowane są nielegalne treści.

Do ACTA ma przystąpić UE. By Unia była związana umową, musi ona zostać podpisana i ratyfikowana przez wszystkie państwa członkowskie. Polska, wraz z 21 państwami UE – z wyjątkiem Cypru, Estonii, Słowacji, Niemiec i Holandii – podpisała dokument 26 stycznia. Przed ewentualną ratyfikacją ACTA mają być w Polsce przeprowadzone szerokie konsultacje społeczne.

Zgodę na przystąpienie do umowy musi wydać także Parlament Europejski, a ostateczną decyzję o zawarciu umowy będzie musiała podjąć Rada UE (wstępną wydała już jesienią ub.r.).

Opracowanie: Marek Nowicki
Na podstawie: PAP
Źródło: Niezależna.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. Bimbus 15.02.2012 16:53
  2. fm 15.02.2012 21:20

    Ja już bojkotuję wedla 🙂

  3. rbq 15.02.2012 22:52

    “Przed ewentualną ratyfikacją ACTA mają być w Polsce przeprowadzone szerokie konsultacje społeczne”.
    Nie i jeszcze raz nie!!! Najpierw anulować wszystkie podpisy i traktaty, a później możemy otwarcie (bez żadnych ściem!) porozmawiać o układach! Kuniec, kropka!!!!!!

  4. xc1256 16.02.2012 00:25

    Może nie wszyscy wiedzą, ale prezydent USA zadzwonił do naszego prezydenta po głosowaniu w sprawie ACTA i zapytał dlaczego niektórzy posłowie byli przeciw prosząc o listę nazwisk…Bardzo ciekawe…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.