Obszar lodu w Arktyce niewiele się zmienił w ciągu lata

Klimatolodzy ustalili, że latem 2021 r. powierzchnia lodu w Arktyce zmniejszyła się do 4,81 mln km2. To znacznie mniej niż typowe redukcje ich rozmiarów zaobserwowane w ciągu ostatnich dziesięciu lat. O zaskakującym odkryciu donosi na swojej stronie internetowej niemiecki Instytut Alfreda Wegenera.

Zdaniem ekspertów, zaskakująco powolne topnienie lodu wynika z długiego istnienia strefy niskiego ciśnienia atmosferycznego w środkowej Arktyce. Nie pozwoliło to na przenikanie prądów ciepłego powietrza do regionu arktycznego w czerwcu i lipcu. Z kolei w sierpniu obszar wysokiego ciśnienia pojawił się nad europejską częścią Arktyki, co doprowadziło do spadku temperatury w sąsiednim Morzu Beauforta o 2-3 stopnie poniżej normy.

Z powodu globalnego ocieplenia wielkość pokrywy lodowej w Arktyce stopniowo się zmniejszała w ciągu ostatnich dwóch lub trzech dekad. W połączeniu z pewnymi czynnikami pogodowymi i klimatycznymi procesy te ulegają przyspieszeniu, co zwykle powoduje zmniejszenie powierzchni lodowej. Szczególnie często obserwowano to zjawisko w ciągu ostatnich 10-15 lat. Obszar zlodowacenia arktycznego gwałtownie zmniejszył się latem 2007, 2012, 2015, 2016 i 2017 roku. Z drugiej strony, tym ociepleniom często towarzyszą zimne pory roku, w wyniku czego średnia powierzchnia lodu w Arktyce czasami rośnie, a nie spada.

Coś podobnego wydarzyło się w tym roku w wyniku gwałtownego spowolnienia procesu topnienia lodu podczas arktycznego lata, co było szczególnie charakterystyczne dla polarnej czapy lodowej Rosji, Grenlandii i Kanady. W wielu z tych regionów lato zaczęło się niespodziewanie późno i trwało o 20-30 dni krócej niż zwykle ze względu na to, jak zmienił się charakter ruchu arktycznych mas powietrza od czerwca do sierpnia tego roku. W efekcie powierzchnia lodu we wrześniu tego roku zmniejszyła się do 4,81 mln km2, czyli była o jedną trzecią większa niż w 2012 roku, kiedy pokrywa lodowa skurczyła się do swoich minimalnych rozmiarów.

Na podstawie: www2.idw-online.de
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl