Obszar lodu w Arktyce niewiele się zmienił w ciągu lata

Opublikowano: 21.09.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1776

Klimatolodzy ustalili, że latem 2021 r. powierzchnia lodu w Arktyce zmniejszyła się do 4,81 mln km2. To znacznie mniej niż typowe redukcje ich rozmiarów zaobserwowane w ciągu ostatnich dziesięciu lat. O zaskakującym odkryciu donosi na swojej stronie internetowej niemiecki Instytut Alfreda Wegenera.

Zdaniem ekspertów, zaskakująco powolne topnienie lodu wynika z długiego istnienia strefy niskiego ciśnienia atmosferycznego w środkowej Arktyce. Nie pozwoliło to na przenikanie prądów ciepłego powietrza do regionu arktycznego w czerwcu i lipcu. Z kolei w sierpniu obszar wysokiego ciśnienia pojawił się nad europejską częścią Arktyki, co doprowadziło do spadku temperatury w sąsiednim Morzu Beauforta o 2-3 stopnie poniżej normy.

Z powodu globalnego ocieplenia wielkość pokrywy lodowej w Arktyce stopniowo się zmniejszała w ciągu ostatnich dwóch lub trzech dekad. W połączeniu z pewnymi czynnikami pogodowymi i klimatycznymi procesy te ulegają przyspieszeniu, co zwykle powoduje zmniejszenie powierzchni lodowej. Szczególnie często obserwowano to zjawisko w ciągu ostatnich 10-15 lat. Obszar zlodowacenia arktycznego gwałtownie zmniejszył się latem 2007, 2012, 2015, 2016 i 2017 roku. Z drugiej strony, tym ociepleniom często towarzyszą zimne pory roku, w wyniku czego średnia powierzchnia lodu w Arktyce czasami rośnie, a nie spada.

Coś podobnego wydarzyło się w tym roku w wyniku gwałtownego spowolnienia procesu topnienia lodu podczas arktycznego lata, co było szczególnie charakterystyczne dla polarnej czapy lodowej Rosji, Grenlandii i Kanady. W wielu z tych regionów lato zaczęło się niespodziewanie późno i trwało o 20-30 dni krócej niż zwykle ze względu na to, jak zmienił się charakter ruchu arktycznych mas powietrza od czerwca do sierpnia tego roku. W efekcie powierzchnia lodu we wrześniu tego roku zmniejszyła się do 4,81 mln km2, czyli była o jedną trzecią większa niż w 2012 roku, kiedy pokrywa lodowa skurczyła się do swoich minimalnych rozmiarów.

Na podstawie: www2.idw-online.de
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.