Obserwatorium Gaia odkryło swą pierwszą supernową

Opublikowano: 16.09.2014 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 690

Obserwatorium astronomiczne Gaia odkryło swoją pierwszą supernową – poinformowało Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego, którego astronom został współodkrywcą supernowej.

Obiekt, który oznaczono Gaia14aaa, pojawił się w niepozornej galaktyce odległej o 500 mln lat świetlnych.

Obserwatorium Gaia zostało wysłane w kosmos przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) w grudniu 2013 roku. 25 lipca 2014 r. obserwatorium rozpoczęło systematyczne skanowanie nieba w ramach swojego głównego celu naukowego, czyli wyznaczenia pozycji miliarda gwiazd. Ten proces będzie kontynuowany przez pięć lat.

Ale nieustanne skanowanie nieba i powracanie do tego samego punktu co pewien czas to jednocześnie okazja do odkryć obiektów, co do których nikt nie jest w stanie przewidzieć, że pojawią się w danym miejscu o określonej porze – na przykład wybuchów gwiazd supernowych.

Dr hab. Łukasz Wyrzykowski z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, współodkrywca supernowej Gaia14aaa, wskazuje na ważne dla astronomii znaczenie tego typu obserwacji: „Takie obserwacje są niezwykle wartościowe dla astronomów, ponieważ możemy wykryć zmieniające się obiekty. W tym wypadku zobaczyliśmy pojaśnienie związane ze śmiercią gwiazdy”.

Polski naukowiec pracuje w ramach projektu Gaia Science Alert Team, w którym skupieni są astronomowie (zajmujący się badaniem obiektów zmiennych) z Warszawy, Cambridge i innych ośrodków europejskich. W dniach 9-12 września wielu z nich spotkało się na międzynarodowej konferencji w Warszawie, aby przedyskutować pierwsze rezultaty misji Gaia.

Fakt, że mamy do czynienia z wybuchem supernowej, został potwierdzony przez obserwatoria naziemne, w tym Teleskop Isaaca Newtona na wyspie La Palma oraz przez Obserwatorium Astronomiczne UW w Ostrowiku (Mazowieckie). Dowodem jest występowanie w widmie obiektu linii widmowych żelaza i innych pierwiastków występujących przy wybuchach supernowych.

Dodatkowo niebieski fragment widma jest jaśniejszy niż czerwona część, co oznacza, iż najprawdopodobniej jest to supernowa typu Ia, a więc można nieco więcej powiedzieć o konfiguracji obiektu przed wybuchem. Był to układ podwójny złożony z białego karła i gwiazdy o mniejszej masie. Biały karzeł ściągał materię od drugiej gwiazdy, aż przekroczył graniczny limit, po którym stał się niestabilny i eksplodował.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.