Obrzezanie zwiększa ryzyko autyzmu?

Opublikowano: 14.01.2015 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 750

Badanie opublikowane na łamach “Journal of the Royal Society of Medicine” sugeruje, że bez względu na podłoże kulturowe obrzezani chłopcy są bardziej narażeni na wystąpienie przed 10 rokiem życia zaburzeń ze spektrum autyzmu (ang. autism spectrum disorder, ASD). Szczególnie wysokie ryzyko stwierdzono dla autyzmu wczesnodziecięcego przed 5 rokiem życia. Naukowcy zauważyli także, że w niemuzułmańskich rodzinach obrzezanie wiąże się z podwyższonym ryzykiem zespołu hiperkinetycznego (ang. hyperkinetic disorder, HD).

Badanie przeprowadzono w Danii na kohorcie dzieci urodzonych między 1994 a 2003 r. W czasie śledzenia losów 342.877 chłopców do momentu, aż skończyli oni 9 lat, zdiagnozowano prawie 5 tys. (4986) przypadków ASD. Poza ASD duńskie rejestry monitorowano pod kątem 2 innych zaburzeń: wspomnianego wcześniej HD oraz astmy.

“Nasza analiza to pokłosie serii ostatnich badań na zwierzętach, łączących pojedynczy bolesny uraz z utrzymującym się całe życie deficytem w zakresie reakcji stresowej, oraz studium, które zademonstrowało silną dodatnią korelację między krajowym wskaźnikiem obrzezania a częstością występowania ASD u chłopców” – wyjaśnia prof. Morten Frisch ze Statens Serum Institut w Kopenhadze.

Choć obecnie przeprowadzanie obrzezania bez znieczulenia jest niedopuszczalne, najczęściej stosowane formy znieczulenia nie znoszą bólu całkowicie. Co istotne, podczas badań na ludziach i zwierzętach doświadczenia bólowe w okresie neonatalnym powiązano z długoterminowymi zmianami w nocycepcji, a to cecha często występująca u dzieci z ASD.

“Możliwe mechanizmy łączące ból i stres ze wczesnych etapów życia ze zwiększonym ryzykiem problemów neurorozwojowych, behawioralnych czy psychologicznych nie są w pełni rozpoznane. Biorąc pod uwagę światowe rozpowszechnienie nieterapeutycznego obrzezania w niemowlęctwie i dzieciństwie, nasze wyniki powinny skłonić innych naukowców do badania tego zagadnienia.”

Autorstwo: Anna Błońska
Na podstawie: Journal of the Royal Society of Medicine
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. jeszcze 14.01.2015 19:45

    Ciekawe, bo obrzezanie nie jest zjawiskiem nowym, autyzm tak.

  2. jeszcze 15.01.2015 09:31

    Jest na tyle nowym zjawiskiem, że mówi się o im od kilkudziesięciu lat. Być może wcześniej istniał, ale nie nazwany. A skoro nikt go nie nazwał, to można sądzić, że był marginalny.
    Obrzezanie masz od wieków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.