Obrzezanie kobiet nielegalne w Sudanie

Opublikowano: 05.05.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 957

Sudan zakazał okaleczania narządów płciowych kobiet i dziewczynek, znanego pod angielskim skrótem FGM. Za naruszenie zakazu przewidziane są kary do trzech lat więzienia.

W Sudanie praktyka okaleczania dziewczynek jest powszechna; według ONZ około 87% dziewczynek i kobiet w wieku 14-49 lat jest obrzezanych. W niektórych prowincjach Sudanu już wcześniej zabieg ten był nielegalny, ale nie był przestrzegany. Nie wiadomo, czy nowe przepisy będą skuteczniejsze.

Zabieg, przeprowadzany zwykle przez tradycyjne znachorki, polega na ogół na wycięciu łechtaczki i warg sromowych, a czasem także na częściowym zaszyciu samego wejścia do pochwy. Jego celem jest ograniczenie przyjemności, czerpanej przez kobiety z seksu, a rezultatem różne problemy zdrowotne, takie jak zapalenia dróg moczowych, pęcherza i nerek, cysty, ból w czasie stosunku i trudności z porodem.

W niektórych przypadkach kończy się to śmiercią ofiary. Według tradycyjnych wyobrażeń operacja ma zapobiec „rozwiązłości” kobiet, a kobiety nieobrzezane uważane są za nieskromne i mają trudności przy wychodzeniu za mąż.

Obrzezanie kobiet praktykowane jest w ponad 30 krajach na świecie, głównie w muzułmańskich krajach w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Praktykowane jest także, choć jest zabronione, w Europie, wśród imigrantów z tych krajów.

Nie jest to zabieg w islamie określany jako „obowiązkowy”, ale na ogół jest uznawany za „zalecany” w oparciu o kilka opowieści (hadisów) z życia Mahometa. Wielu islamskich teologów wydało jednak opinie przeciwne okaleczaniu dziewczynek, m.in. teolodzy z uniwersytetu islamskiego Al Azhar i Wielki Mufti Egiptu.

Zakaz okaleczania dziewczynek w Sudanie jest częścią rewolucji obyczajowej, jaka dokonuje się w tym kraju po obaleniu rok temu długoletniego dyktatora, Omara al-Bashira, który rządził w oparciu o tradycyjne prawo islamskie, szariat. Do jego obalenia przyczyniły się masowe demonstracje, a ważną w nich rolę odegrały kobiety.

Od roku trwa odchodzenie od szariatu, zlikwidowano przepisy ograniczające możliwości studiowania i pracy kobiet i nakazujące im noszenie określonych strojów. Kobieta została przewodniczącą Sądu Najwyższego, zniesiono karę śmierci za porzucenie islamu.

Autorstwo: (g)
Na podstawie: BBC.com
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.