Obraza uczuć rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej?

Opublikowano: 17.04.2016 | Kategorie: Kultura i sport, Media, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 746

Z polecenia prezesa TVP wstrzymano publikacje wywiadu z reżyserem sztuki “Hymn narodowy”. Kurski, wypowiadając się w imieniu społeczeństwa, stwierdził, że spektakl “jest czymś zbydlęcającym”, gdyż obraża uczucia narodu, a w szczególności – bliskich osób, które zginęły w wypadku prezydenckiego tupolewa.

“Hymn Narodowy” to sztuka wyreżyserowana przez Przemysława Wojcieszaka. Przedstawienie cieszyło się sporą popularnością i zdobyło uznanie krytyków, kiedy było wystawianie w prestiżowym Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy. Dramat nie spodobał się jednak szefowi publicznej telewizji, który najwyraźniej ma wysokie zdanie o własnych kompetencjach. Kurski spojrzawszy na sztukę okiem patrioty i wytrawnego krytyka, stwierdził, że publikacja wywiadu z jej twórcą w programie “Pegaz” emitowanym na antenie TVP1 będzie czymś wysoce niestosownym.

Co dokładnie wzburzyło prezesa tak bardzo, że nazwał ją “po prostu jednym wielkim spotwarzeniem” oraz “czymś zbydlęcającym”? Podobno chodziło głównie o jego słabą jakość merytoryczną. Ale nie tylko. “W związku z tymi wątpliwościami co do słabości materiału – i technicznego, i merytorycznego, jak również tego, że w oczywisty sposób obraża to uczucia rodzin smoleńskich, poprosiłem, żeby, jeżeli już zająć się tą sprawą, to po rocznicy katastrofy smoleńskiej, chociaż moim zdaniem tego rodzaju rzeczy w telewizji publicznej być nie może” – mówił Kurski.

Prezes sprecyzował następnie co w spektaklu wzburzyło go tak bardzo, że nazwał go “po prostu jednym wielkim spotwarzeniem” oraz “czymś zbydlęcającym”. “Jest tam scena, która być może jest jakimś wyobrażeniem autora (…), która w oczywisty sposób obraża pamięć i uczucia rodzin smoleńskich, w której ktoś, kto jest stworzony (…) na wyobrażenie Antoniego Macierewicza, słysząc komunikat z głośników ryczących: pull up, pull up, czyli to są ostatnie chwile przed śmiercią 96 osób stanowiących elitę państwową (…) dokonuje aktu seksualnej satysfakcji” – relacjonował Kurski, który oprócz streszczenia spektaklu pozwolił sobie również na moralną ocenę. “Wolność artystyczna – tak, eksperymenty artystyczne – proszę bardzo, ale nie za publiczne pieniądze. Psie kupy z flagami narodowymi, genitalia na krzyżu i masturbujący się politycy przy dźwięku symbolizującym umieranie 96 wybitnych Polaków nie w telewizji publicznej i takie jest moje credo” – podkreślił. “To nie jest sztuka z punktu widzenia nadawcy publicznego” – oświadczył prezes TVP.

Prezes Kurski ostrzega również, ze oprócz niesmaku moralnego i zgryzot rodzin smoleńskich, “Hymn Narodowy” może się przyczynić również do spadku dobrego samopoczucia. “Jako naród musimy się w tej telewizji wszyscy czuć dobrze i nie obrażać” – wyjaśnił. Zasugerował też, że prawdziwym celem reżysera nie jest wcale efekt artystyczny. “Musimy unikać takich sytuacji, w których mamy do czynienia z oczywistymi prowokacjami, które ubrane są w szaty artyzmu. Tak jak nie będzie w TVP genitaliów wiszących na krzyżu, dlatego, że obraża to uczucia dużej części polskiego społeczeństwa, która czuje się chrześcijanami” – wywodził szef telewizji.

Dokonując tak ewidentnego aktu cenzury politycznej, Kurski pozwolił sobie jeszcze na stwierdzenie, że za jego rządów telewizja będzie ostoją wolności słowa i różnych spojrzeń na rzeczywistość. “Wiem, co to jest wyrzucanie z telewizji, ograniczanie ekspresji twórczej. Dopóki będę prezesem, będzie pluralizm, będzie dwugłos władzy i opozycji, natomiast nie dopuszczę do tego, by obrażać uczucia i wartości ważnych odłamów polskiego społeczeństwa” – wyznał Kurski.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. jur56 17.04.2016 12:27

    Czyli szansa dla mediów niepublicznych , powinny nadać wywiad i udowodnić , że media publiczne to tuba PIS-w .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.